II Marsz Pamięci Synów Ziemi Śremskiej

W Wielkopolsce w dniach 20 – 23 października 1939 odbyły się pierwsze masowe, publiczne egzekucje dokonane w ramach Operacji Tannenberg (kryptonim niemieckiej nazistowskiej akcji, mającej na celu przeprowadzenie eksterminacji polskiej warstwy przywódczej i inteligencji). Miejscem eksterminacji był: Śrem, Książ, Kórnik, Mosina, Środa, Kostrzyn, Gostyń, Poniec, Krobia, Kościan, Śmigiel, Leszno, Osieczna i Włoszakowice i w sumie pochłonęły 275 zamordowanych.

Mord miała charakter eksterminacji i dotyczył uznanych przez Niemców za szczególnie niebezpiecznych dla III Rzeszy Polaków. Ofiary znalazły się na spisach proskrypcyjnych ze względu na działalność publiczną i patriotyczną. sporządzonych przez specjalną komórkę wywiadu SS współpracującą z lokalnymi mniejszościami niemieckimi.

ONR Śrem uczcił pamięć pomordowanych Synów Ziemi Śremskiej dnia 17 października, składając ofiarę na msze w ich intencji, która odbyła się w kościele Najświętszego Serca Jezusa w Śremie. Po mszy odbył się zorganizowany przez Obóz Narodowo-Radykalny marsz, (którego frekwencja była większa niż w zeszłym roku). Ruszył on z pod kościoła i zaprowadził zgromadzonych na plac 20 października, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca rozstrzelanych. Po przedstawieniu pokrótce historii mordu i krótkich przemowach zapalono znicze i odśpiewano hymn.

Dla uczestników marszu to nie był koniec, gdyż po złożeniu hołdu pomordowanym, mieli możliwość wzięcia udziału w koncercie na którym zaśpiewali Basti, Ptaku, Dempsey i Rebelus .

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij