Poznań: pokaz filmu o Antonio Salazarze

Poznański oddział Obozu Narodowo- Radykalnego oraz ONR Brygada Wielkopolska zapraszają na prelekcję oraz pokaz jedynej polskojęzycznej wersji filmu dokumentalnego o Antonio Salazarze. Wydarzenie odbędzie się 13 listopada o godzinie 18.00 w salce przy Kościele Bożego Ciała w Poznaniu (ul. Strzelecka 40/Krakowska 3)

Antonio Salazar przyszedł na świat w Vimieiro w rodzinie ubogich rolników. Swoją przyszłość wiązał ze stanem duchownym. Podjął nawet studia w katolickim seminarium, jednak ostatecznie nie przystąpił do święceń kapłańskich. Wybrał wybrał się na uniwersytet w Coimbra, gdzie pobierał naukę na kierunku prawa i ekonomii. W Coimbra wraz z zaprzyjaźnionymi księżmi założył Akademickie Centrum Demokracji Chrześcijańskiej, w którym zajmował się głównie katolicką nauką społeczną. W 1918 roku, w wieku zaledwie 29 lat, został mianowany szefem katedry ekonomii w Coimbra.Antonio de Oliveira Salazar (28.04.1889 – 27.07.1970 r.) – prawnik, profesor ekonomii, polityk, premier Portugalii, twórca Nowego Państwa (Estado Novo).

W 1921 roku z ramienia chrześcijańskiej partii został posłem, jednak zrezygnował z urzędu zaledwie dzień po wyborze, kiedy zasiadając w sejmie, zraził się do demokracji parlamentarnej, która jego zdaniem prowadziła tylko do podziałów społeczeństwa.

Po przewrocie wojskowym 1926 roku gen. Manuela Gomesa da Costy przyjął tekę ministra finansów w rządzie Joségo Mendesa Cabeçadesa, lecz po kilku dniach złożył rezygnację. Po rezygnacji zajął się pisaniem artykułów o ekonomii, które publikował w największych dziennikach kraju, czym zyskał sobie popularność wśród społeczeństwa. W 1928 roku zgodził się powtórnie objąć resort finansów (w rządzie Vicentego de Freitasa), uzyskawszy jednak uprzednio zgodę na postawione przez siebie warunki: pełny nadzór nad budżetami wszystkich ministerstw i prawo veta w stosunku do wszelkich propozycji zwiększenia budżetu.

Reformy ekonomiczne przyczyniły się do niesamowitego wzrostu gospodarczego Portugalii. Salazar zdobywał coraz większą władzę, aż w 1932 roku został powołany na stanowisko premiera.

W 1933 roku Salazar ogłosił nową konstytucję tworzącą autorytarne Estado Novo – Nowe Państwo, którego filarami stały się takie wartości jak: Wiara, Ojczyzna, Władzę, Rodzina i Praca. Wcielił w życie korporacyjny system gospodarczy, który wzorował na papieskich encyklikach. Wysokie stanowiska rządowe zajmowały osoby pochodzące ze środowisk akademickich. Nieprzejednany antykomunizm i antysocjalizm, skłonił go udzielenia pomocy Franco w czasie wojny domowej w Hiszpanii. 17 marca 1939 roku zawarł z Hiszpanią tzw. Pakt Iberyjski o współpracy i przyjaźni ze swoim jedynym sąsiadem. W polityce zagranicznej dążył do jak największej suwerenności Portugalii; udało mu się zachować neutralność swojego kraju w czasie II wojny światowej.

Po zakończeniu wojny wprowadził Portugalię do NATO i ONZ. W latach 60. rozpoczął szereg wojen o utrzymanie zamorskich posiadłości portugalskich, bez których nie wyobrażał sobie istnienia Portugalii. W 1968 roku, ze względu na zły stan zdrowia ustąpił ze stanowiska premiera. Zmarł dwa lata później w Lizbonie.

Film dokumentalny pt. „Wielki Portugalczyk” zrealizowany w 2007 roku przez portugalskiego nadawcę publicznego RTP, został zwycięzcą telewizyjnego konkursu historycznego, w ramach którego widzowie za pomocą głosowania telefonicznego wybierali największą postać z dziejów Portugalii. W barwny świat epoki Estado wprowadzi Państwa profesor politologii Jaime Nogueiro Pinto, autor licznych publikacji naukowych o Antonio Salazarze.

Gorąco zapraszamy na pokaz jedynego w polskiej wersji językowej filmu dokumentalnego o Antonio Salazarze organizowanego przez ONR Brygadę Wielkopolską!

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij