Szlakiem krakowskich miejsc pamięci

Działacze Brygady Małopolskiej ONR postanowili uczcić Święto Wszystkich Świętych. Z tej okazji odwiedziliśmy ważne krakowskie miejsca pamięci.

O godzinie 17 spotkaliśmy się pod Krzyżem Katyńskim. To jeden z najważniejszych pomników, który przypomina o pomordowanych w Katyniu polskich oficerach. Następnie udaliśmy się pod kolumnę Piotra Skargi na placu Marii Magdaleny, a później przeszliśmy na ulicę Senacką, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca proces działaczy PSL i WiN z 1947 roku. Przy ul. Św. Anny jest kolejna znacząca pamiątka – płyta ku czci Adama Doboszyńskiego, polskiego polityka, pisarza, członka Stronnictwa Narodowego.

Na Rynku Głównym zatrzymaliśmy w miejscu tragicznej śmierci Walentego Badylaka – żołnierza Armii Krajowej, który 21 marca 1980 roku oblał się benzyną i dokonał samospalenia na znak protestu przeciwko przemilczeniu przez władzę zbrodni katyńskiej.

Na placu Matejki zapaliliśmy znicze przed grobem Nieznanego Żołnierza. To cenotaf ku czci oraz pamięci, wyraz szacunku dla wszystkich, którzy polegli w walce o wolność Ojczyzny. Następnie udaliśmy się Cmentarz Rakowicki. Założony w 1803 roku, stanowi świadectwo patriotyzmu,głos przeszłości oraz symboli narodowych. Każdy grób niesie za sobą historię, świadectwo. Udaliśmy się na monumentalny grób poległych bitwie pod Rokitnią, krzyż Katyński, pomnik wybitnego malarza Jana Matejki, miejsce upamiętniający ofiary komunizmu. Po drugiej stronie ulicy są pochowani na cmentarzu wojskowym wszyscy Ci, którzy dzielnie walczyli za Polskę, poświęcali swoje życie w imię wolności i dobra. Tutaj spoczywają bohaterowie, weterani. Walczący w 1920 roku czy Żołnierze Armii Krajowej.

Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych, którzy odeszli. O bohaterach, bliskich zmarłych. To część historii Polski, część każdego z Nas. Pamięć o przodkach jest nieodłącznym elementem wiary, którą wyznajemy. Pamiętajmy, aby odwiedzać i dbać o mogiły tych, którzy odeszli. Ocalmy ich od zapomnienia.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij