Piaseczno: prelekcja Leszka Żebrowskiego o Żołnierzach Wyklętych

16 lutego 2016 r. mieliśmy okazję gościć w Piasecznie Leszka Żebrowskiego – publicystę, historyka, autora niepoprawnych politycznie książek. Na spotkaniu organizowanym przez piaseczyński oddział Obozu Narodowo-Radykalnego oraz PiS Piaseczno pojawiło się około 150 osób, zapełniając aulę w domu parafialnym Parafii Świętej Anny. Ogromnie cieczy obecność sporej ilości młodych osób, a także całych rodzin, co świadczy o nie ginącej tradycji przekazywania patriotyzmu z pokolenia na pokolenie.

Prelekcja z racji zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który obchodzimy 1 marca, poświęcona była tematyce niezłomnych bohaterów Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej oraz wielu innych organizacji konspiracyjnych, którzy nie złożyli broni w 1945 r., stając do walki w drugiej okupacji. Powstanie antykomunistyczne, w które zaangażowane oprócz żołnierzy były setki tysięcy Polaków trwało aż do 1963 r. kiedy to pod Lublinem przez grupę operacyjną ZOMO został zamordowany Józef Franczak ps. „Laluś” – „ostatni wyklęty”. Leszek Żebrowski przybliżył zgromadzonym historię zrywów niepodległościowych, realia II Wojny Światowej, pobudki jakie determinowały do kontynuacji walki z okupantem sowieckim, przypłaconej życiem ponad 100 tys. Polaków – ofiar potyczek wojskowych, jak i bestialskich mordów w komunistycznych katowniach. Szerzej poruszony został także bieżący problem dalszego zakłamywania historii przez środowiska i partie lewicowe, próbujące z naszych bohaterów zrobić bandytów i morderców. Przykładem jest zrzeknięcie się przez Prezydenta Andrzeja Dudę patronatu nad Hajnowskim Marszem Żołnierzy Wyklętych pod naciskiem Gazety Wyborczej. Pokazuje to doskonale, że pojęcie niezależności, ale też odpowiedniej wiedzy historycznej jest niestety obce nawet na najwyższym szczeblu władzy. Leszek Żebrowski podkreślił wyraźnie problem edukacji szkolnej w zakresie historii współczesnej, upatrując jednak nadzieję w młodym pokoleniu, intensywnie samoorganizującym i samokształcącym się w tym obszarze. W trakcie spotkania dostępne w sprzedaży były publikacje książkowe naszego gościa, cieszące się ogromnym zainteresowaniem wśród przybyłych osób.

Jako Obóz Narodowo-Radykalny Piaseczno jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie na spotkanie, oraz datki na organizację Piaseczyńskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych (więcej: facebook.com/events/1690206734569259/). Dzięki Państwa ofiarności udało się zebrać 279,54 zł. Z tego miejsca zapraszamy również na drugi w Polsce pokaz filmu dokumentalnego o Antonio Salazarze, który odbędzie się 18 marca.

Galeria zdjęć: http://on.fb.me/1U7NGdJ

Obóz Narodowo-Radykalny Piaseczno

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij