Tomaszów Lubelski: Pomóżmy Bohaterom!

W dniu 6 marca delegacja Narodowego Tomaszowa Lubelskiego i ONR Tomaszów Lubelski wybrała się do miejscowości Nowiny, aby odwiedzić ppłk. Bronisława Malca ps. Żegota i wręczyć mu paczki w ramach akcji Pomóżmy Bohaterom.

Pan Bronisław w marcu 1945 roku jako żołnierz Armii Krajowej zaplanował odbicie więźniów przebywających w obozie zagłady NKWD Błótko (obecnie Błudek). W obozie tym dowodzonym przez Rosjanina, oficera NKWD prokurator Żyd wydawał wyroki śmierci na członkach Polskiego Państwa Podziemnego.

Za walkę o wolną i niepodległą Polskę 3 sierpnia 1946 roku ppłk. Bronisław Malec trafia do więzienia. Zostaje skazany przez sowieckie władze na 15 lat więzienia, po amnestii zostaje zwolniony po odbyciu kary 3 lat. W trakcie śledztwa jest brutalnie torturowany na UB w Tomaszowie Lubelskim (m.in. rażono go prądem i wbijano szpilki pod paznokcie i wyrywano paznokcie z nóg), na Zamku Lubelskim oraz w Rawiczu, gdzie około roku spędza w bardzo ciężkich warunkach w tzw.pojedynce, czyli jednoosobowej celi.

Mimo wieku 93 lat ppłk. Bronisław Malec może poszczycić się bardzo dobrą pamięcią. Mieliśmy przyjemność wysłuchać opowiadań oraz zapoznać się z różnego typu materiałami źródłowymi, a także bardzo wzruszającymi wierszami autorstwa podpułkownika pt. „Błótko” i „Sylwester”. Pan podpułkownik jest ponadto osobą bardzo życzliwą, gościnną i nie brakuje mu poczucia humoru, a my podczas wizyty mogliśmy zaznać tradycyjnej polskiej gościnności.

Jest dla nas wielkim zaszczytem i przyjemnością, że mogliśmy poznać ppłk. Bronisława Malca ps. Żegota, który jako wielki bohater i patriota powinien służyć za wzór. Mamy nadzieję, że nie jest to nasza ostatnia wizyta oraz wierzymy, że uda się zorganizować spotkanie Pana Bronisława z szerszym audytorium, aby więcej osób mogło zapoznać się z trudem podjętym przez Żołnierzy Wyklętych w walce o Wielką i Wolną Polskę przeciwko obu okupantom.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij