Bielsko-Biała: Spotkanie z prof. Danielem Kadłubcem- Śląsk Cieszyński.

Dnia 15 marca wzięliśmy udział w spotkaniu z prof. Danielem Kadłubcem, które odbyło się w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej.

Prof. Daniel Kadłubiec jest polskim etnografem i historykiem literatury, badaczem kultury, folkloru i języka Śląska Cieszyńskiego. Jest aktywnym członkiem Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego. Autorem kilku książek oraz około 600 artykułów naukowych.

Spotkanie związane było z promocją książki naszego gościa pt. „W cieszyńskim mateczniku”.

Zostaliśmy oczarowani tym ciekawym, pełnym pasji człowiekiem. Od samego początku wykład był interesujący dzięki charyzmie i ogromnej wiedzy Pana Profesora. Dodatkowo poruszane były kwestie, które dla każdego narodowca są niezwykle ważne- kultura, tożsamość narodowa czy język ojczysty. Profesor zaraża swoim patriotyzmem lokalnym.

Najbardziej interesujące tematy, na które zwróciliśmy uwagę to kolejna próba odczarowania terminu „Podbeskidzie”, które w zasadzie nie ma podstaw do istnienia oraz jasne przedstawienie kwestii gwary śląskiej, w tym cieszyńskiej, która czy tego chcemy, czy nie jest jedną z najstarszych gwar POLSKICH.

Zachęcamy do czytania artykułów Profesora i książki „W cieszyńskim mateczniku”.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij