Podhale: 96. rocznica podpisania Traktatu w Trianon!

W minioną sobotę organizacje – Ruch Młodzieżowy 64 Komitatów Hatvannégy (HVIM) oraz Stowarzyszenie ONR Podhale zorganizowały uroczystości związane z 96. rocznicą podpisania Traktatu w Trianon.

Traktat podpisany 4 czerwca 1920 na mocy, którego Węgry uznały niepodległość Czechosłowacji oraz Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Znaczna część obszaru Węgier została podzielona między sąsiadów: Rumunię, Słowację, Austrię, Polskę i wspomniane Królestwo SHS.

W wyniku ustaleń traktatu Węgry utraciły dostęp do morza, niemal dwie trzecie ludności (pozostało 8 z 21 milionów) oraz dwie trzecie obszaru państwa. Poza granicami Węgier znalazło się 3,5 milionów Węgrów, głównie w południowej Słowacji i siedmiogrodzkim Seklerlandzie oraz części Wojwodiny. Konsekwencje tych ustaleń z niewielkimi zmianami pozostają w mocy do dzisiaj. Ponadto zabroniono Węgrom powszechnej służby wojskowej, posiadania lotnictwa i marynarki wojennej (Węgry nie posiadały dostępu do morza), rozwoju przemysłu zbrojeniowego, budowy linii kolejowych innych niż jednotorowe. Węgry miały również wypłacić reparacje wojenne.

O tym, że nasze narody są sobie bliskie nie trzeba nikogo przekonywać, łączy nas wiele zarówno pod względem historycznym, jak i współczesnym. W związku z tym także między organizacjami narodowym zawiązała się współpraca, która z biegiem czasu staje się coraz silniejsza.

Tegoroczną uroczystość rozpoczęto od przejścia na cmentarz rodziny Salamonów; jak możemy przeczytać w opisie obiektu – cmentarz znajduje się niedaleko spichlerza i celnicy, u podnóża wapiennej skały Groby. Są tutaj pochowani następujący przedstawiciele tej rodziny: Andor (zm. w 1914r.), Geza (zm. w 1919r.), Ilona (zm. w 1964r.) i Istvan (zm. w 1974r.). Cmentarz założyła w 1936r. Ilona Bethlen Salamon i przeniosła na niego prochy swego męża Gezy i jego brata Andora.
W latach 50-tych XIX wieku zmarł ostatni męski przedstawiciel rodu Horváthów z Palocsy i zamek przeszedł, drogą dziedziczenia, w ręce rodziny Salamonów, którzy mieszkali tu, głównie latem, do 1943r. Po drugiej wojnie światowej obiekt stał się własnością państwa. Los okazał się okrutny dla właścicieli Niedzicy. Po zakończeniu II wojny światowej byli represjonowani przez władze komunistyczne. Ostatnia właścicielka zamku hrabina Ilona Salamon, zmarła w przytułku dla starców. Syn Ilony Salamon – Geza potajemnie przeniósł w 1977r. prochy swej matki i brata Istvana na cmentarz rodzinny w Niedzicy.

Na miejscu zostały złożone kwiaty, głos zabrali również przedstawiciele obu organizacji, podkreślając, jak ważna jest współpraca naszych bratnich narodów. Przedstawiono również postanowienia Traktatu w Trianon, których wynik jest do tej pory wielką tragedią Węgier. Następnie zrobiono wspólne pamiątkowe zdjęcia reprezentantów wszystkich organizacji – redakcja naszego portalu, HVIM, ONR Podhale, Brygada Górnośląska ONR, Brygada Małopolska ONR, Młodzież Wszechpolska, kibice. Nie zabrakło również Zarządu Głównego ONR-u, w tym Kierownika Głównego Kol. Aleksandra Krejckanta. Odwiedziła nas również litewska Polonia.

Rozłożony został baner przypominający o aresztowaniu dwóch działaczy HVIM-u Istvana i Zlotana, którzy podejrzewani są o rzekome planowanie podłożenia ładunku wybuchowego i działalność terrorystyczną. Więcej:https://kierunki.info.pl/…/onr-szabadsagot-istvannak…/ Jeszcze raz podkreślamy naszą solidarność z przyjaciółmi z Węgier.

W dalszej części dnia udaliśmy się do rezerwatu „Przełom Białki”, w którym mogliśmy podziwiać piękne krajobrazy, powspinać się po górach oraz zobaczyć dawną granicę polsko-węgierską. Na zakończenie dnia odbyła się integracja, która trwała do późnych godzin nocnych, na której mogliśmy spokojnie porozmawiać i wymienić się doświadczeniami.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij