Poznań: Poświęcenie figury Chrystusa

W ubiegły piątek 3 czerwca w stolicy Wielkopolski doszło do historycznego wydarzenia. Po wielu zmaganiach z przeciwnościami rozmaitej natury, często przede wszystkim ludzkiej, do Poznania na dobre powrócił pomnik Chrystusa – wotum wdzięczności za odzyskanie przez Polskę niepodległości po długich latach zaborów. Ówczesny Pomnik Wdzięczności Najświętszemu Serca Pana Jezusa został wzniesiony środkami mieszkańców w 1932 r. w miejsce zburzonego Pomnika Bismarcka na poznańskim współczesnym Placu Adama Mickiewicza. Jednakże hitlerowcy wkraczający do Poznania tuż po rozpoczęciu II Wojny Światowej w 1939 r. wysadzili monument. Dotychczas nie powrócił on w pełnej krasie na należne mu miejsce, o co gorąco zabiega jednak społeczny komitet odbudowy popierany już przez dziesiątki tysięcy poznaniaków.

W chwili obecnej sfinalizowane już zostało imponująco wierne odtworzenie pierwotnej figury Zbawiciela z ówczesnego Pomnika Wdzięczności. Koszt samej ponad 5-cio metrowej postaci Chrystusa wyniósł 300 tys. zł. Dalszy ciąg procesu zbierania funduszy dotyczy już samej konstrukcji łuku tryumfalnego, w którym stanie figura.

3 czerwca w godzinach popołudniowych w obecnym miejscu przebywania Pomnika, tj. przy kościele pw. św. Floriana i Najświętszego Serca Pana Jezusa na poznańskich Jeżycach, odbyły się uroczystości związane z poświęceniem odtworzonej postaci Chrystusa. Działacze ONR Poznań również wzięli czynny udział w obchodach, barwami demonstrując poparcie narodowców dla tej przepięknej inicjatywy. Włączali się w modlitwy oraz patriotyczne śpiewy, wzięli udział we Mszy Św., a podczas uroczystej procesji wsparli grono członków komitetu odbudowy Pomnika, niosąc wspólnie polskie flagi. W obchodach wzięły udział setki mieszkańców miasta, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, duchowni, zakonnicy, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Abp. Stanisław Gądecki oraz minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, dzięki któremu inicjatywa odtworzenia monumentu otrzymała wsparcie wojska. To właśnie żołnierze przetransportowali figurę Chrystusa na Jeżyce i umożliwili bezpieczne postawienie jej na właściwym miejscu, mimo wszelkich możliwych utrudnień ze strony władz Poznania. Niestety, obecny lewicowo-liberalny prezydent miasta Jacek Jaśkowiak stara się możliwie jak najbardziej odcinać od historii i polskiej tożsamości poznaniaków, a inicjatywy takie jak ta, zwłaszcza katolickie, zwalcza ze wszystkich sił. Oczywiście w żaden sposób on ani jego przedstawiciele nie włączyli się w uroczystości. Same obchody uświetniła Reprezentacyjna Orkiestra Sił Powietrznych i patriotyczne pieśni: Mazurek Dąbrowskiego, Rota, Boże Coś Polskę, co wywołało łzy wzruszenia wielu przejętych uczestników. Ogromne poruszenie i uwagę przechodniów wzbudziła wspaniała procesja spod kościoła pw. św. Floriana i Najświętszego Serca Pana Jezusa na plac Adama Mickiewicza, gdzie odśpiewano litanię, odmówiono kolejne modlitwy i oficjalnie zakończono wydarzenie.

Miejmy nadzieję, że cała inicjatywa zakończy się pełnym odtworzeniem Pomnika, a w Poznań zaakcentuje swoją polską i katolicką tożsamość, dziękując Chrystusowi za łaskę odzyskania niepodległej Ojczyzny i dając wzór do naśladowania innym miastom, co Obóz Narodowo-Radykalny będzie zawsze jak najsilniej popierał.

Fot. Łukasz Gdak http://www.gloswielkopolski.pl/wiadomosci/poznan/g/poswiecenie-figury-chrystusa-antoni-macierewicz-w-poznaniu-zdjecia,10068796,18727890/

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij