Przemyśl: Pamiętamy o poległych bohaterach!

Na Cmentarzu Głównym, przy ul.Słowackiego w Przemyślu nie brakuje grobów, o których nikt już nie pamięta. Wśród nich są i te, w których pochowani są polscy bohaterowie. O ich nagrobki zadbać postanowił Obóz Narodowo Radykalny w Przemyślu.

Już po raz drugi członkowie Obozu Narodowo Radykalnego w Przemyślu, na Cmentarzu Głównym przeprowadzili akcję uprzątnięcia nagrobków osób, które zasłużyły się dla historii naszego kraju. Jako Narodowi radykałowie nie możemy pozwolić na to, żeby groby tak wielkich ludzi niszczały. Groby są w bardzo złym stanie, co pokazują zdjęcia, w przypadku niektórych nie wiadomo nawet kto jest w nich pochowany. Widać brak jakiegokolwiek zaangażowania ze strony służb komunalnych, konserwatora zabytków, czy też urzędu miejskiego. Dlatego chcemy regularnie, raz w miesiącu przeprowadzać taką akcję i tym samym oddawać cześć poległym – wyjaśnia Hubert Laszkiewicz koordynator przemyskiego oddziału ONR.

Narodowcy posprzątali m.in.: groby żołnierzy Kampanii Wrześniowej, wojny polsko bolszewickiej, powstańców styczniowych i listopadowych. W zakres ich prac wchodzi: wyrzucenie starych, potłuczonych, leżących od kilku lat zniczy, wyczyszczenie płyt nagrobkowych, wyprostowanie wygiętych przy nich krzyży, a w najbliższym czasie także odmalowanie stalowych chorągiewek z datą upamiętniającą udział tych zmarłych w często tragicznych wydarzeniach w dziejach narodu polskiego.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij