Kielce: Konferencja „Pogrom Kielecki”!

Od wielu lat na Kielcach ciąży piętno wydarzeń z 4 lipca 1946 r. Wtedy to doszło do pogromu ludności żydowskiej. Za jego sprowokowanie i w dużej mierze za przeprowadzenie odpowiadają służby państwowe. Zajścia prawdopodobnie miały przykryć kompromitujące dla komunistów fakty – sfałszowane referendum ludowe i sprawę zbrodni katyńskiej, która w tym czasie rozpatrywana była w Norymberdze. Winą o dokonanie mordu w Kielcach obarczano mieszkańców naszego miasta i podziemie niepodległościowe. Po 1989 r. Kielce nie pozbyły się łatki antysemickiego miasta. Siedemdziesiąta rocznica tych tragicznych wydarzeń to czas, aby prawda o pogromie ujrzała światło dzienne.
Z tej okazji zaprosiliśmy do Kielc wybitnych znawców tej tematyki na konferencję naukową pod hasłem ,,Pogrom kielecki – historia prawdziwa”, która odbędzie się w niedzielę, 3 lipca 2016 r. o godz. 12.00 w Domu Rzemiosła przy ul. Warszawskiej 34.
Plan prelekcji:
– Leszek Żebrowski – ,,Sytuacja Polski w 1946 r. – geneza i preludium wydarzeń”
– prof. Jerzy Robert Nowak – ,,Przebieg wydarzeń pogromu”
– Stanisław Michalkiewicz – ,,Skutki pogromu”
Natomiast 4 lipca chcemy oddać hołd pomordowanym oraz ofiarom mordu sądowego, który miał miejsce po pogromie. Tego dnia spotykamy się o 12 przed kamienicą przy ul. Planty 7/9.
Organizatorem obu wydarzeń jest Obóz Narodowo-Radykalny Brygada Świętokrzyska. Dziękujemy Fundacji ,,Odzyskajmy Naszą Historię” za wsparcie naszej inicjatywy.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij