70 rocznica mordu na żołnierzach NSZ z VII Okręgu Śląskiego oddziału „Bartek”

3 września w Starym Grodkowie odbyły się obchody 70 rocznicy mordu na żołnierzach NSZ z VII Okręgu Śląskiego oddziału „Bartek”, dowodzonego przez kpt. Henryka Flame. Po latach poszukiwań, w marcu tego roku, udało się odnaleźć szczątki partyzantów. Miejscem kaźni dokonanej przez NKWD i UB okazała się polana w lesie wchodzącym w kompleks starego lotniska.

op14138745_1141450492596387_8252410608125924182_oW uroczystościach wzięły udział rodziny zamordowanych podkomendnych „Bartka” oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych w asyście honorowej 1. Pułku Saperów z Brzegu im. Tadeusza Kościuszki. Msza Święta była połączona z apelem poległych. Obchody przyciągnęły okolicznych mieszkańców oraz środowiska patriotyczne. Działacze Obozu Narodowo-Radykalnego Brygady Opolskiej, Brygady Łódzkiej i Oddziału Bielsko-Biała, złożyli kwiaty i zapalili znicze na „Polanie Śmierci”. Spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem ze strony dzieci, które chętnie pozowały do zdjęć na tle naszego banneru.

Ostatnie miesiące cechuje wzmożone zainteresowanie się postaciami Żołnierzy Wyklętych oraz działaniami antykomunistycznymi okresu powojennego. Liczymy, że nie jest to przejaw krótkotrwałej mody. Wierzymy, że uroczystości takie jak ta, a także codzienna postawa naszych działaczy, będzie podtrzymywać i rozwijać kult prawdziwych bohaterów walczących o wolną Polskę.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij