Pabianice: Pamiętamy o lokalnych bohaterach!

7 i 8 września działacze pabianickiego oddziału Obozu Narodowo – Radykalnego zorganizowali uroczystości związane z rocznicą bohaterskiej Bitwy Pabianickiej, która miała miejsce podczas Kampanii Wrześniowej w 1939 roku. Kolejny rok z rzędu  zrzeszeni w ONR obywatele Pabianic, podejmując oddolną inicjatywę, jako jedyni podjęli się organizacji tej jakże ważnej dla lokalnej historii rocznicy.

Władze miasta i powiatu zapomniały o bohaterach naszego miasta, zapominają zresztą zawsze o wydarzeniach mniej medialnych, podczas których nie ma możliwości zaistnienia w prasie i świadomości mniej zorientowanych w samorządowej polityce Pabianic wyborców.

Nie zraziło to jednak zwykłych pabianiczan do oddania należnego hołdu wielkim bohaterom II Wojny Światowej. 7 września pod pomnikiem 15 Pułku Piechoty „Wilków” ludzie zebrali się z prawdziwej potrzeby serca, a nie dla realizacji partykularnych interesów. Wydarzenie poprowadził Krzysztof Szałecki, rzecznik prasowy Brygady Łódzkiej ONR, który w skrócie przedstawił historię obrony Pabianic. Organizatorzy wspomnieli także o konieczności hołdowania historii naszej Ojczyzny i Narodu w czasach współczesnych. Pod pomnikiem złożone zostały kwiaty i znicze, odmówiono modlitwę za zmarłych i odśpiewano Hymn Polski, jak zwykle na organizowanych przez ONR uroczystościach – w całości. Dzień później analogiczne uroczystości odbyły się w pobliskim Ksawerowie, który równie bohatersko stawił opór niemieckim najeźdźcom.

Cieszy fakt, że na obchodach mniej zakorzenionych w szerszej świadomości mieszkańców Pabianic pojawia się jednak coraz więcej osób. Za każdym razem zauważyć można nowe, chętne do działania twarze ludzi, dla których hasła Bóg, Honor i Ojczyzna, a także znajomość historii, pamięć i tożsamość narodowa są sprawami najbardziej istotnymi. Zachęcamy Was do organizowania podobnych wydarzeń w swoich miejscowościach, ponieważ historia II Wojny Światowej to również, a może przede wszystkim, lokalne potyczki prawdziwych bohaterów, którym pamięć należy się jak mało komu. Gloria Victis! Czołem Wielkiej Polsce!

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij