Warszawa: ONR na konferencji o NSZ w Senacie

20 września miną 72 lata od powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Pięć dni przed tą datą
w Senacie RP odbyła się konferencja poświęcona tej formacji. Jej hasło brzmiało ,,Narodowe Siły Zbrojne w walce o suwerenność Polski”.

Uczestników spotkania przywitał senator PiS prof. Jan Żaryn. Następnie odmówiono Modlitwę NSZ. Po niej miały miejsce wykłady zaproszonych gości. Jako pierwszy przemawiał dr Leszek Żebrowski. Poruszył on kwestię relacji między Narodowymi Siłami Zbrojnymi, a innymi formacjami podziemnymi. Kolejnym prelegentem był dr Rafał Sierchuła, który przedstawił koncepcję granicy zachodniej według NSZ. Sebastian Bojemski natomiast, mówił o walce Narodowych Sił Zbrojnych z formacjami komunistycznymi. Profesor Żaryn ukazał z kolei powojenne losy działaczy obozu narodowego zrzeszonych
w organizacji ,,Ogniwo”. Dr Michał Nowak z Instytutu Pamięci Narodowej i dr Mariusz Bechta podjęli temat ekshumacji żołnierzy podziemia. Po zakończeniu części naukowej głos zabrał prezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Karol Wołek. Przedstawił on historię i działalność Związku. Na koniec prezentowali się młodzi przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych NSZ z różnych stron Polski, m.in. z Siedlec i Wrocławia.

W konferencji wzięło udział ok. stu osób, w tym kilkunastu kombatantów, m.in. kpt Konstanty Kopf i por. Henryk Atemborski ,,Pancerny”. Spotkanie nie cieszyło się dużym zainteresowaniem parlamentarzystów. Jedyni, którzy na nie przybyli to wspomniany senator Jan Żaryn i poseł Robert Winnicki. W konferencji uczestniczył także ks. Jarosław Wąsowicz, organizator kibicowskich pielgrzymek na Jasną Górę. Nie zabrakło również kilkorga działaczy ONR z różnych stron Polski.

 

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij