Piaseczno: Ku pamięci bohaterów

Ostatni dzień października niektórzy spędzali na licznych imprezach w stylu amerykańskim. My jak co roku chcieliśmy spędzić ten dzień tak jak powinni to robić Polacy. Wyruszyliśmy na groby polskich patriotów, którzy walczyli o Wolną Polskę. Walczyli o to abyśmy my mogli dziś żyć w niepodległym kraju. Naszym obowiązkiem jest dbać o bohaterów zarówno tych żyjących jak i tych, których już nie ma pośród nas. Chcielibyśmy tutaj nadmienić, iż nasza wizyta nie jest wyłącznie jednorazową – staramy się odwiedzać groby, którymi się opiekujemy jak najczęściej.
Pomimo niesprzyjającej pogody udaliśmy się po południem na symboliczny obelisk Szarych Szeregów – wykonany z piaskowca, z wyrytym Krzyżem Walecznych z tabliczkami imiennymi rozstrzelanych w okolicach Zalesia Górnego harcerzy. Pomnik zlokalizowany jest w pobliżu ośrodka wypoczynkowego Wisła w Zalesiu Górnym, na wschodnim brzegu rzeczki Zielonej, przy czarnym szlaku turystycznym. Posprzątaliśmy liście i gałęzie, które w workach zostały wywiezione. Zapaliliśmy symboliczne znicze i położyliśmy kwiaty. Chwila zadumy, modlitwa i pojechaliśmy na następny pomnik, zwany „Szańcem Nieugiętych” – położony na terenie rekreacyjnym Zimne Doły, zwany także „Spalona”, przy dawnym trakcie wareckim w Lasach Chojnowskich. W pobliżu znajduje się zagospodarowane obozowisko turystyczne, prowadzą tu trzy szlaki turystyczne z Zalesia Górnego (żółty, czarny i niebieski). W tym miejscu 25 sierpnia 1944 roku obok gajówki Zimne Doły i rybakówki kompania „Szarego” im. Brygadiera Mączyńskiego toczyła walkę z Niemcami. Polegli tu dowódca kompanii ppor. Marian Orłowicz ps. „Antek” i pięciu żołnierzy. Niemcy spalili gajówkę i rybakówkę, a także zamordowali rodzinę Kozłowskiego – nadzorcy stawów. Także to miejsce dzięki naszym staraniom wygląda godnie na 1 listopada.
We Wszystkich Świętych jeden z naszych działaczy odwiedził grób ojca polskiej niepodległości, Romana Dmowskiego gdzie zapalił symboliczny znicz od piaseczyńskiego oddziału ONR. Spełniliśmy swój obowiązek wobec tych, którzy oddali życie dla Polski, dzięki którym możemy mówić i myśleć po Polsku, z których bierzemy przykład jak żyć i pracować dla naszego kraju.
Polska nigdy nie zginie póki żyje w naszych sercach!
Obóz Narodowo-Radykalny Piaseczno

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij