Warszawa: „Droga do Palmir”- ku pamięci bohaterów

17 grudnia Brygada Mazowiecka Obozu Narodowo-Radykalnego zorganizowała pieszą wędrówkę, której celem były Palmiry – miejsce zamordowania podczas II Wojny Światowej ok. 2000 Polaków, głównie ówczesnej elity intelektualnej.

O godzinie 9:00 wyruszyliśmy z Młocin w kierunku Lasek, gdzie przybliżona została nam historia kaplicy pw. Matki Bożej Anielskiej. Dzięki uprzejmości miejscowego księdza poznaliśmy żywot i miejsce zamieszkania Róży Czackiej – założycielki Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. Jako zakonnica poświęciła całe swoje życie Bogu i bliźnim. Co ciekawe to ona przystosowała alfabet Braille`a do polskich zasad fonetycznych.

Po chwili modlitwy w kaplicy i błogosławieństwie udzielonym przez duchownego, wymaszerowaliśmy w stronę Palmir. W ciągu 2 godzin dotarliśmy do celu. Na miejscu czekał już przewodnik, który oprowadził nas po muzeum w Palmirach. Po wysłuchaniu interesującej historii o zbrodni palmirskiej udaliśmy się na cmentarz, aby zapalić znicze, złożyć kwiaty i pomodlić się za dusze zamordowanych przez Niemców. Podczas odwiedzania grobów m.in. zamordowanych działaczy ONR: Wojciecha Kwasieborskiego, Stanisława Piaseckiego i Tadeusza Fabianiego, spotkaliśmy wnuczkę ostatniego z nich, która serdecznie podziękowała nam za pamięć o dziadku.

Przebyte kilkanaście kilometrów na własnych nogach w mroźny, grudniowy dzień wzmocniło nas zarówno fizycznie, duchowo, jak i ideowo. Dodatkowo uczciliśmy pamięć bestialsko zabitych Polaków, a także dowiedzieliśmy się wielu szczegółów na tematy tej zbrodni.

6fxx0z38ts5oxkhioeavn jinijwtlgniaahszp92bi8xia9zp

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij