Brygada Wielkopolska Powstańcom Wielkopolskim!

27.12 obchodziliśmy 98 rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Z tej okazji działacze wszystkich oddziałów Brygady Wielkopolskiej ONR organizowali oraz brali udział w różnych uroczystościach upamiętniających bohaterski zryw Wielkopolan.

ONR Ostrzeszów:
W powstaniu udział wzięli również Synowie Ziemi Ostrzeszowskiej, a namacalnym świadectwem ich poświęcenia jest zbiorowa mogiła poległych Powstańców na lokalnym cmentarzu.
Mimo paskudnej pogody i nieprzychylnej decyzji dyrekcji ZSZ nr1, która nie wyraziła zgody na uczestnictwo w organizacji obchodów przy szkole, dopięliśmy swego i upamiętniliśmy to ważne wydarzenie. Pod pomnikiem Matki Boskiej blisko 30 osób oddało hołd powstańcom. Wygłoszone zostało krótkie przemówienie, po czym zostały odpalone race i wzniesiono okrzyki na cześć Bohaterskich Wielkopolan. Po uroczystości udaliśmy się na cmentarz zapalić znicze i zmówić modlitwę za poległych bohaterów. Cieszy fakt że z wydarzenia na wydarzenie pojawia się coraz więcej nowych twarzy. Na miejsce zawitała również policja, lecz tym razem pokazali profesjonalizm.

ONR Poznań:
Działacze poznańskiego oddziału wzięli udział w rozmaitych wydarzeniach zorganizowanych w ramach obchodów 98 rocznicy wybuchu powstania. Były to: uroczystości przy mogiłach i miejscach pamięci bohaterów Powstania, główne uroczystości przy pomniku powstańców wielkopolskich, gdzie stanęły także nasze znicze, Msza Św. za dusze uczestników i wspierających powstanie, iluminacja z użyciem rac zorganizowana na ulicach miasta przez kibiców Lecha Poznań. Dzień zakończono udziałem w podniosłej konferencji „Wielkopolskie drogi do niepodległości” w Pałacu Działyńskich, której tematyka zręcznie łączyła lekcje, jakie wynieść można ze wszystkich polskich zrywów narodowych, ich przyczyn i skutków, ze wskazaniami dla współczesnej pracy organicznej prowadzącej do stworzenia silnej, bezpiecznej, bogatej, niepodległej Polski. Cześć i chwała Bohaterom!

ONR Ziemia Kaliska:
27 grudnia, jak co roku, miejscami, w których oddawano hołd, były tablice upamiętniające powstanie wielkopolskie w Kaliszu, w Szczypiornie (dawna granica między zaborami) oraz w Boczkowie pod pomnikiem na cześć Jana Mertki, pierwszego poległego powstańca wielkopolskiego. Byli tam obecni działacze kaliskiego oddziału ONR, którzy symbolicznym zapaleniem zniczy dali dowód czci i pamięci o bohaterach walk.

ONR Śrem & ONR Ziemia Leszczyńska
27.12 oddział Śrem upamiętnił powstańców w swoim mieście, po czym wraz z kolegami z sąsiedniego oddziału zapalił znicze w miejscach pamięci w Gostyniu.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij