Pożegnaliśmy gen. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. „Gryf”

W środę 25 stycznia 2017 roku odbył się pogrzeb gen. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. „Gryf”, który 5 stycznia br. zmarł w wieku 96 lat. Jednym z Jego dowódców był por. Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”. Brochwicz-Lewiński był także żołnierzem Batalionu AK „Parasol”.

„Gryf” wsławił się między innymi jako dowódca ataku na aptekę Wendego, mieszczącej się przy Krakowskim Przedmieściu, w wyniku której zdobyto lekarstwa oraz materiały opatrunkowe dla żołnierzy podziemia. Podczas Powstania Warszawskiego dowodził obroną Pałacyku Michla na Woli, gdzie skutecznie odpierał niemieckie ataki.

Uroczystości rozpoczęły się mszą żałobną w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, skąd następnie kondukt żałobny przeniósł się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. W uroczystościach udział wzięli: Prezydent Andrzej Duda, żołnierze Wojska Polskiego, przedstawiciele rządu, w tym Ministerstwa Obrony Narodowej, parlamentu, urzędów państwowych, Instytutu Pamięci Narodowej, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz delegacja Obozu Narodowo-Radykalnego z Brygady Mazowieckiej.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij