Orłowo:Obchody 71. rocznicy bitwy pod Gajrowskimi

W dniu dzisiejszym w Orłowie (woj. Warmińsko – Mazurskie) miały miejsce obchody 71. rocznicy bitwy pod Gajrowskimi, których współorganizatorami była Brygada Warmińsko-Mazurska.
Uroczystości przy asyście Kampanii Honorowej WP rozpoczęły się mszą świętą, celebrowaną w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza. W homilii ks. Paweł Piekarowicz odnosił się do Żołnierzy Wyklętych, mówił o chrześcijańskim ordo caritatis: „Największa miłość po Bogu, Matce Bożej i Świętych zarezerwowana jest dla naszej Ojczyzny”.
Następnie zgromadzeni udali się na cmentarz by oddać hołd dziewięciu żołnierzom”Burego” poległym w tej bitwie. W tym miejscu organizatorzy przewidzieli czas na przemówienia. Oprócz prekursorów głos zabrał gen. bryg. dr Jarosław Gromadziński, akcentując, iż żołnierze nie zostawiają poległych towarzyszy na placu boju. Gościem honorowym był Pan Janusz Niemiec, syn mjr. Antoniego i Janiny Żubryd, żołnierzy batalionu NSZ „Zuch”, który również zabrał głos.
16.02.1946r. III Brygada Wileńska NZW dowodzona przez kpt. Romualda Rajsa „Burego” w sile ok. 150 ludzi została otoczona w zabudowaniach wsi Gajrowskie przez dziesięciokrotnie liczniejsze siły NKWD, UB i MO. Po krwawych walkach żołnierzom Burego udało się przedostać do Puszczy Boreckiej, gdzie kontynuowano działania partyzanckie. W bitwie tej poległo lub zostało zamordowanych około 20 żołnierzy NZW.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij