Katowice: „Wieczór z NSZ”

17 marca działacze Brygady Górnośląskiej ONR wzięli udział w „Wieczorze z NSZ” organizowanym przez Górnośląskie Koło Związku Żołnierzy NSZ Okręg Śląsk Cieszyński, przy wsparciu Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Katowicach, Fundacji „Odzyskajmy Naszą Historię”, Kongresu Nowej Prawicy, MW, ONR i zespołu „Nordica”.
Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, po której rozpoczęła się projekcja filmu „Bitwa Pod Rząbcem Historia Prawdziwa”. Jest to fabularyzowany film dokumentalny, zrealizowany przez Fundację Odzyskajmy Naszą Historię, odkłamujący historię bitwy Brygady Świętokrzyskiej NSZ z oddziałami Armii Ludowej i partyzantki komunistycznej.
Wydarzenia te miały miejsce 8 września 1944 roku. W tym czasie w rejonie wsi Rząbiec (dziś województwo świętokrzyskie, powiat włoszczowski) znaleźli się partyzanci Armii Ludowej dowodzeni przez Tadeusza Grochala ps. ,,Tadek Biały”. Ich celem było nawiązanie łączności z radzieckimi spadochroniarzami będącymi pod dowództwem oficera NKWD Iwana Karawajewa. W tym samym czasie w tamtych okolicach przebywała sformowana kilka tygodni wcześniej Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych. Jej dowództwo, nieświadome obecności komunistów w pobliżu, wysłało do młyna patrol aprowizacyjny pod komendą plut. Franciszka Bajcera „Sanowskiego”. Jego uczestnicy zostali pojmani i rozbrojeni, przygotowywano się do ich rozstrzelania. Brygadę poinformował o tym furman, któremu udało się zbiec. Na rozkaz płk. Antoniego Szackiego ,,Bohuna” żołnierze NSZ ruszyli w odsiecz. Podzielone siły Brygady z jednej strony uderzyły bezpośrednio na komunistów, a z drugiej odcięły im drogę odwrotu. Mimo przewagi liczebnej, zgrupowanie Grochala zostało rozbite. W starciu zginęło 16 partyzantów z AL oraz 68 radzieckich skoczków. Po stronie polskiej straty wyniosły cztery osoby. Po II wojnie światowej bitwa stała się przedmiotem komunistycznej propagandy. W Rząbcu do dziś stoi pomnik ją upamiętniający. Żołnierze NSZ są tam określani mianem ,,wysługujących się hitlerowskiemu okupantowi zbirów”, a podkomendnych ,,Tadka Białego” nazwano bohaterami.

Kolejnym punktem spotkania była prelekcja Leszka Żebrowskiego „PPR, GL i AL przeciwko Polskiemu Państwu’”. Poznaliśmy m.in. historię formacji, której nazwę nosi jedna z głównych ulic Warszawy, dowiedzieliśmy się jaką rolę w trakcie II wojny światowej odegrała partyzantka komunistyczna, po co PPR powołała swoją organizację zbrojną, w czyim interesie walczyły GL i AL, dlaczego w III RP milczy się na temat ciemnych kart w historii tych organizacji?

Następnie doświadczyliśmy żywej lekcji historii. Kpt. Stanisław Turski, żołnierz legendarnej Brygady Świętokrzyskiej opowiedział miedzy innymi o powodach dla których wstąpił do Narodowych Sił Zbrojnych. Mieliśmy także okazję wysłuchać w jego wykonaniu piosenek żołnierskich.

Spotkanie zakończył koncert akustyczny zespołu „Nordica”. Można było wysłuchać m.in.: „Epitafium dla majora Ognia”, „Kto ty jesteś? Polak mały”, „Myśmy rebelianci”, „Dla Ciebie Polsko” – utwór nagrany w hołdzie wyklętym oddziału Henryk Flame „Bartka”, „Śląscy czwartacy”.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij