Lubin: Wykład Leszka Żebrowskiego

W dniu 20 maja br., oddział Lubin Obozu Narodowo-Radykalnego zorganizował wykład pana Leszka Żebrowskiego pt. „Geneza Komunizmu i Postkomunizmu w Polsce”, który odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury w Lubinie. Gośćmi honorowymi wykładu byli Major Stanisław Rusek, pseudonim „Tęcza” oraz Major Zygmunt Pękała, pseudonim „Śmiały”.

Spotkanie rozpoczęło się od wyjaśnienia czym był komunizm. Pan Leszek Żebrowski wypunktował elementy wspólne dla komunizmu poszczególnych krajów. Były to narzucane przemocą poglądy, mordowanie przeciwników politycznych oraz przekonanie, że ten ustrój będzie panował na zawsze. Podkreślił również, że wychowuje się młode pokolenie w oderwaniu od wiedzy, które jest podatne na medialne manipulacje. Historyk porównał również faszyzm z komunizmem mówiąc, że podczas gdy faszyzm jest kojarzony negatywnie, komunizm był uznawany za piękną, postępową ideę, do której nie dorośli ludzie i dlatego to się nie udało. Pan Leszek Żebrowski mówił również o wspólnych korzeniach komunizmu i nazizmu. Następnie została przedstawiona historia partii komunistycznych w Polsce, zaczynając od Komunistycznej Partii Robotniczej.

W trakcie wykładu padło wiele nazwisk znanych nam dzisiaj osób publicznych, autorytetów organizacji Obywatele RP oraz KOD. Leszek Żebrowski porównał osiągnięcia komunistów z losami ruchu niepodległościowego. Podczas gdy komuniści oraz ich potomkowie cieszą się wysokimi stanowiskami, działacze ruchu niepodległościowego byli mordowani.

Po wykładzie odbył się panel dyskusyjny, na którym przybyli goście zadawali historykowi pytania z zakresu historii komunizmu oraz na temat opinii w sprawie zmiany Konstytucji RP.

Spotkanie zostało sfinansowane ze zbiórki Przywracamy Pamięć o Żołnierzach Wyklętych, organizowanej przez Fundację Kazimierza Wielkiego.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij