ONR Brygada Górnośląska: 4 czerwca to tragiczna data!

4 czerwca to tragiczna data dla naszych węgierskich bratanków. Tego dnia w 1920 roku podpisano traktat pokojowy w Trianon kończący dla nich pierwszą wojnę światową, którą jako państwo współtworzące Austro-Węgry przegrały i utraciły sporo terenów na rzecz innych państw.

Wczoraj wraz z różnymi organizacjami narodowymi i węgierskimi przyjaciółmi z HVIM-u uczestniczyliśmy w obchodach 97 rocznicy tego smutnego wydarzenia organizowanego przez ONR Podhale.

Około godziny 18 zebraliśmy się wszyscy na cmentarzu rodziny Salamonów, gdzie wysłuchaliśmy kilku przemówień, zmówiliśmy modlitwę, a delegacja złożyła kwiaty i zapaliła znicze.

Następnie udaliśmy się do pobliskiego Frydmana, aby zobaczyć znajdujący się tam Kasztel pochodzący z czasów węgierskich, a także zeszliśmy pod ziemie do Frydmańskich Piwnic, dawnych składów wina, gdzie były przechowywane przed ich dalszą dystrybucją na teren Polski. Po wysłuchaniu przewodnika wyruszyliśmy w stronę przełomu rzeki Białki w Nowej Białej na starą Polsko – Węgierską granicę. Mimo tragicznej rocznicy, był to bardzo udany dzień spędzony w miłym towarzystwie, w przepięknej okolicy.

Lengyel, magyar – két jó barát!

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij