Bielsko-Biała: Rajd „Bartka” – szlakiem Żołnierzy Wyklętych

W sobotę 10 czerwca o godzinie 7:00 ruszyliśmy do Istebnej, z której udaliśmy się szlakiem do schroniska.

W trakcie rajdu dowiadywaliśmy się o życiorysie Kpt. Flamego oraz całego jego oddziału. Po zakwaterowaniu poszliśmy na Baranią Górę w celu odsłonięcia pamiątkowej tablicy, która została umieszczona pod wieżą widokową. Oznaczenie zawiera informację, iż na Baraniej Górze podczas obu okupacji stacjonowali niedaleko żołnierze AK i NSZ. Następnie była Msza Święta oraz wykład pana Bogdana Ścibuta odnośnie zdrajcy Narodowych Sił Zbrojnych Kazimierza Zaborskiego.

W dalszej kolejności odbył konkurs dla uczestników na temat wiedzy o oddziale „Bartka”. Całe wydarzeni zostało zwieńczone ogniskiem partyzanckim oraz śpiewaniem pieśni patriotycznych. Wśród obecnych kombatantów obecny był kpt. Turski.

Na drugi dzień z samego rana w ramach konkursu odbyło się strzelanie z broni pneumatycznej. Następnie po śniadaniu odbył się poranny apel, po czym ruszyliśmy ze stoków Baraniej Góry do Wisły skąd udaliśmy się z powrotem do Bielska-Białej.

Wydarzenie było organizowane przez Związek Narodowych Sił Zbrojnych okręg Śląsk Cieszyński oraz GRH Beskidy.

Obecne były też grupy rekonstrukcyjne GRH Żandarmeria oraz Zachodni Szaniec, Towarysztwo Sporotwe Sokół, ZŻNSZ: okręg górnośląski, Podbeskidzie oraz łomżyński.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij