Bielsko-Biała: Debata pt. „Bielsko-Biała między Śląskiem a Małopolską”

22 czerwca był bardzo aktywnym dniem dla bielskiego ONR-u, ponieważ prosto ze spotkania z Krzesimirem Dębskim udaliśmy się na debatę pt. „Bielsko-Biała między Śląskiem a Małopolską.

W pięknym wnętrzu Galerii Wzgórze o godzinie 18:00 głos zabrali prelegenci: ks.prof. Marek Uglorz, Janusz Buzek (Polska Razem), historyk związany ze stowarzyszeniem „Beskidzki Dom” dr Grzegorz Wnętrzak oraz były wicewojewoda śląski również historyk Piotr Spyra.

Spotkanie zaczęło się od historii miast Bielska i Białej, o wpływach śląskich i małopolskich, a także o trudnych relacjach polsko-niemiecko-żydowskich. Wszyscy prelegenci podkreślali, jak ważna jest u mieszkańców miasta sama świadomość swojej tożsamości narodowej, ale również ubogacenie rejonu dzięki jego wielokulturowości.

Ważny głos zabrali historycy, którzy przedstawili zarys działalności polskiego ruchu narodowego w obu miastach. Pojawiła się postać ks. Stojałowskiego oraz instytucja krzewiąca polskość w Bielsku – Dom Polski.

Dobry pomysłem było zestawienie prelegentów z różnych części naszego województwa dzięki temu wywiązała się interesująca debata i można było usłyszeć głosy z różnej perspektywy. Rozmawialiśmy troszkę o Górnym Śląsku dzięki doświadczeniom Pana Spyry, swoją przynależność do Śląska Cieszyńskiego potwierdzał ks. prof. Uglorz, a niestety trochę zapomniane tereny Małopolski bronił dr Wnętrzak. Nad wszystkim czuwał prowadzący Janusz Buzek.

Cieszmy się natomiast, że spotkanie nie ograniczyło się do tematów, tylko historycznych, ponieważ większość zgromadzonych lepiej lub gorzej, ale jednak zna dawne realia naszych terenów. W drugiej części debaty prelegenci zastanawiali się nad przyszłością Bielska-Białej, snuli plany i przedstawiali swoje wizje rozwoju.

Także w tej kwestii widać było podział, szczególnie zauważalny w kontekście Bielska-Białej jako miasta wchodzącego w skład województwa śląskiego. Były głosy za tym, że obecna sytuacja administracyjna jest dobra i należy tylko bardziej akcentować nasze regionalne kwestie w Katowicach, były również pomysły dr. Wnętrzaka na zmianę podziału. Historyk podawał kilka koncepcji – zmiana nazwy województwa uwzględniająca wkład Małopolski i akcentująca tereny np. Żywiecczyzny, lepsze kontakty z Kętami czy Oświęcimiem, ale również ponowne utworzenie województwa bielskiego, czy wejście w skład województwa małopolskiego.

Rozwiązań jest sporo, każde posiada wady i zalety, ale z jednym musimy się zgodzić – miastu, które jest na pograniczu regionów nie wolno narzucać śląskiej narracji politycznej, kulturowej czy historycznej. Nie można tak samo patrzeć na Katowice i Żywiec. Czy będziemy nadal przyporządkowani administracyjnie do Śląska, czy kiedyś zmieni się ta sytuacja pamiętamy, że w Bielsku-Białej nic nie jest oczywiste. Tutaj język, kultura czy historia wzajemnie się przenikają, widać ślady obu regionów. Warto o tym mówić, dlatego dzisiejsze spotkanie na pewno było potrzebne.

Na sali obecni byli przedstawiciele różnych miast – Cieszyna, Żywca czy Milówki także w strojach regionalnych co jeszcze bardziej zdobiło wnętrze Galerii. Liczymy na kolejne dyskusje związane z naszym pięknym miastem.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij