Z WIZYTĄ NA POWĄZKACH – W HOŁDZIE IDEOWYM PRZODKOM.

Okres letni kojarzy się głównie z wakacjami, wypoczynkiem, zabawą. My, jako kontynuatorzy idei narodowej mamy pewne obowiązki przez cały rok.

W sobotnie przedpołudnie wybraliśmy się na Powązki odwiedzić, posprzątać i zapalić znicz na grobach przedwojennych działaczy Obozu Narodowo-Radykalnego. Wielu z nich zostało pomordowanych bądź dzielnie walczyło w Powstaniu Warszawskim. Przy grobie Tadeusza Gluzińskiego wspólnie się pomodliliśmy z okazji rocznicy jego urodzin.

Część grobów jest niestety zapomniana przez rodziny. Dodatkowo, ostatnie intensywne deszcze i burze zrobiły niemały bałagan na cmentarzu, dlatego pracy było dużo, a sporo jeszcze przed nami.

Poniżej częściowa lista osób, których groby uporządkowaliśmy:

 1. Staniszkis Witold i Maria Rzetkowska (czołowy działacz RNR Falanga, zastępca Bolesława Piaseckiego; jedna z głównych przedstawicielek Sekcji Kobiecej).
 2. Prorok Leszek (ONR, Poziom C, Związek Jaszczurczy, powstaniec warszawski).
 3. Wojciech Wasiutyński (czołowy działacz RNR Falanga).
 4. Szpakowski Olgierd (działacz RNR Falanga zamordowany w Charkowie).
 5. Stoch Franciszek (członek Zakonu Narodowego, jednocześnie związany z Falangą poseł na Sejm, walczył w Powstaniu Warszawskim).
 6. Dziarmaga Zygmunt (RNR Falanga, osobisty ochroniarz Bolesława Piaseckiego, redaktor „Sztafety”, działał w Konfederacji Narodu).
 7. Gluziński Tadeusz (sygnatariusz Deklaracji Ideowej w 1934 r., główny ideolog ONR-ABC)
 8. Rossman Henryk (ONR-ABC – „Rossmanowcy”, zesłany w pierwszym transporcie do Berezy Kartuskiej gdzie zachorował na nerki, co było powodem Jego szybkiej śmierci).
 9. Rutkowski Tadeusz (działacz ONR-ABC, zamordowany w obozie Grossrosen)
 10. Todtleben Tadeusz (sygnatariusz Deklaracji Ideowej w 1934 r., Organizacja Polska i ”Grupa Szańca”).
 11. Piasecki Bolesław (przywódca RNR Falanga, a później Konfederacji Narodu, po wojnie związany z stowarzyszeniem PAX).
 12. Judycki Zygmunt i Henryk (działacze ONR-ABC, Zygmunt należał do Zakonu Narodowego).
 13. Iłłakowicz Irena (Związek Jaszczurczy, zajmowała się wywiadem, zesłana do obozu w Majdanku, z którego została odbita przez NSZ Pomorze, zamordowana prawdopodobnie przez komunistów).
 14. Piętkiewicz Tadeusz (ONR-ABC, więzień Berezy Kartuskiej, Organizacja Polska, w której zajmował się pionem szkolnym na odcinku wiejskim, członek Zakonu Narodowego).

 

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij