Warszawa: Obchody 100-lecia Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera

Delegacja Brygady Mazowieckiej Obozu Narodowo-Radykalnego, wzięła 23 lipca 2017 r. udział w obchodach upamiętniających 100. rocznicę powstania Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, pod Pomnikiem Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej w Warszawie.

Wydarzenie przybrało oficjalny wymiar, a rozpoczęte zostało Mszą Święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Wśród uczestników byli m.in. minister Antoni Macierewicz oraz prof. Jan Żaryn, który wygłosił niezwykle interesujące przemówienie, poświęcone powstawaniu i rozwojowi Błękitnej Armii, jako niepodważalnego sukcesu obozu narodowego, zorganizowanego w Komitecie Narodowym Polski, na którego czele stał Roman Dmowski.  Senator obecnej kadencji podkreślił także niezwykle istotną rolę w powstaniu zarówno KNP, jak i Armii Polskiej we Francji polskich emigrantów w Ameryce Północnej. Działania te w wymiarze politycznym i wojskowym zwieńczyło dołączenie Polski do grona zwycięskich państw I Wojny Światowej, co zwieńczyło odzyskanie niepodległości. Po przemówieniach miejsce miał apel pamięci, po którym nastąpiło złożenie wieńców przez delegacje wielu organizacji, środowisk kombatanckich i przedstawicieli władz państwowych oraz samorządowych.

Po zakończeniu oficjalnej części przybyli licznie goście udali się na piknik wojskowo-patriotyczny, na którym zapoznać można było się z ciekawymi wystawami, bogatymi w zdjęcia, porozmawiać z osobami zrzeszonymi w grupach rekonstrukcji czy też w specjalnych namiotach wojskowych obejrzeć historyczne egzemplarze mundurów, broni i innego wyposażenia wojskowego.

Galeria zdjęć:

01
---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij