Bielsko-Biała: Wykład „Donald Trump i Polska od morza do morza?”

28 lipca oddział Bielsko-Biała uczestniczył w kolejnym już spotkaniu organizowanym przez Pana Janusza Buzka, którego motywem przewodnim był temat „Donald Trump i Polska od morza do morza?”.

Głos zabrali: socjolog i politolog, profesor zwyczajny w Katedrze Stosunków Międzynarodowych i Studiów Europejskich Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – Radosław Zenderowski, oraz były dyplomata, a także chargé d’affaires RP na Białorusi, prowadzący program „Prawy do lewego, lewy do prawego” – Witold Jurasz.

Obaj prelegenci dyskutowali między sobą oraz próbowali odpowiedzieć na kilka pytań. Czy Polska w perspektywie dwóch, trzech pokoleń obroni suwerenność? Czy jesteśmy skazani na bycie europejskimi peryferiami ekonomicznymi i politycznymi? Polska przyszłości – niemiecki wasal czy regionalne mocarstwo?
Gdzie szukać źródeł trwałej siły politycznej Rzeczypospolitej? Jakie są realne uwarunkowania geopolityczne w Europie Środkowej i Wschodniej?

Został poruszony również temat pewnej koncepcji, która zarysowała się po wizycie Trumpa w naszym kraju. W teorii tzw. państwa międzymorza dzięki wspólnym inwestycjom infrastrukturalnym stworzą ekonomiczną przeciwwagę i unikną losu semi-kolonii bogatszych krajów europejskich.

Wywołało to żywą dyskusję pomiędzy prowadzącymi a uczestnikami debaty, oraz spowodowało zasypanie ich pytaniami.

Co prawda koncepcja międzymorza, poleganie na jakimkolwiek przywódcy innego Państwa – w tym wypadku Tumpie wydaje się być utopijne i naiwne, to spotkanie było bardzo interesujące. Niestety po kilku anegdotach Pana Witolda Jurasza na temat działania naszego Państwa i jego rządów – z różnych opcji politycznych, wyłania się obraz społeczeństwa, które nadal nie dorosło do
prowadzenia polityki racjonalnej, opartej na interesie własnego narodu.

Jedynym mankamentem spotkania po raz kolejny okazała się publiczność. Wydawałoby się, że przychodząc na spotkanie z prelegentami najpierw
wskazane byłoby wysłuchać, co mają do powiedzenia, a nie przeszkadzać i przerywać. Tego też jeszcze nie potrafimy.

Czekamy na kolejne spotkanie równie merytoryczne i ciekawe jak to z 28 lipca.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij