„POWSTAŃCZA KREW” – RELACJA Z OBCHODÓW 73. ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO [WIDEO, ZDJĘCIA]

1 sierpnia, dzień ważny, pełen dumy, patriotyzmu, ale również bólu i refleksji. Rocznica Powstania Warszawskiego stanowi jeden z najważniejszych dni w kalendarzu patriotycznym. Mimo, że dotyczy lokalnego wydarzenia, obchody upamiętniające walkę o wolną stolicę odbywają się rokrocznie w całym kraju, przyćmiewając m.in. zwycięskie Powstanie Wielkopolskie.

Brygada Mazowiecka Obozu Narodowo-Radykalnego już po raz szósty zajęła się organizacją najliczniejszych, centralnych wydarzeń w Warszawie, jednoczących różne środowiska patriotyczne. Tegoroczny plan obchodów zdecydowanie wykraczał po za organizację jedynie mającego już wyrobioną markę Marszu Powstania Warszawskiego. W tym roku postanowiliśmy zadbać o dodatkowe inicjatywy, angażując w większym stopniu naszych sympatyków aniżeli do jedynie przemaszerowania kilku kilometrów ulicami stolicy Polski.

Przygotowania do 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęliśmy już na początku czerwca. Ich owocem była organizacja akcji krwiodawstwa „Przelej krew za Powstańców”, rozbudowanie skromnego przed rokiem punktu informacyjnego, w którym od godziny 11:00 można było zaopatrzyć się w materiały promocyjne, książki czy odzież i gadżety patriotyczne. Ponadto postawiliśmy także na aspekty formacyjny i naukowy, wydając okolicznościowy biuletyn „Powstaniec”, w którym znalazły się m.in. teksty poświęcone Rzezi Woli, stosunkowi narodowców do rozpoczęcia powstania, czy też o bohaterskich przedstawicielach świata kultury walczących i ginących na ulicach Warszawy. Dodatkowo przed marszem przechodzący mieszkańcy Warszawy, ale i licznie przybyli Polacy z całego kraju i zagranicy mogli zapoznać się z małą wystawą historyczną, dotyczącą głównie ciekawostek i jednostek powstańczych.

Wspominana zbiórka krwi rozpoczęła się również około godz. 11:00, a jej zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Oddanych zostało 18 l. krwi przez 40 krwiodawców (ponadto ponad 20 osób z różnych powodów nie zostało dopuszczonych przez lekarza), którzy otrzymali od nas na pamiątkę plakat akcji, powstańcze wpinki oraz materiały promocyjne. Niestety z racji ograniczonych możliwości czasowych jednego ambulansu wiele kolejnych osób nie mogło oddać krwi – jest to dla nas nauczka na kolejny rok, aby przygotować dodatkowo co najmniej jeden kolejny pojazd. Przy okazji akcji „Przelej krew za Powstańców” zbieraliśmy otrzymywane za oddanie krwi słodycze na konto doskonale znanej, prowadzonej cyklicznie przez ONR w całej Polsce inicjatywie „Słodka krew’. Wkrótce czekolady i batoniki, których zebraliśmy 2 spore kartony, zostaną przekazane potrzebującym dzieciom do lokalnych placówek.

Tuż przed godziną 17:00 tysiące Polaków zaczęło gromadzić się na rondzie Dmowskiego (wg szacunków policji w godzinę „W” znajdowało się tam 18 tys. osób). Najpierw przy refleksyjnej ciszy, a następnie przy odgłosie syren i blasku rac oddaliśmy hołd walczącym, poległym i bestialsko zamordowanym przez Niemcom cywilom. Przy okrzyku „Cześć i chwała bohaterom” ruszył VI Marsz Powstania Warszawskiego, który po raz pierwszy posiadał okolicznościowe hasło – „Powstańcza krew”. Przeszliśmy podobną trasą, jak w dwóch ubiegłych latach na plac Krasińskich. Przemarszowi towarzyszyły doskonale znane okrzyki: „Jedna kula – jeden Niemiec”, „Armia Krajowa, niech żyje Armia Krajowa”, „Polska Walcząca, Polska Walcząca do końca” i „Narodowe Siły Zbrojne – Chrobry II”, przypominające o licznym udziale narodowców w Powstaniu, którzy przez 63 dni nie cofnęli się przed Niemcami nawet metr. Na trasie marszu kilkukrotnie doświadczyliśmy niewielkich grupek i wzbudzających żałosne wrażenie prowokatorów z grupy Obywatele RP. Tych samych ok. 30-40, znanych nam doskonale twarzy spod Teatru Powszechnego, ulicy Wiejskiej czy 83. rocznicy powstania ONR, tym razem postanowiło wylać swoje frustracje i nienawiść do tego co narodowe i katolickie także 1 sierpnia. Pozostawimy tę śmieszną grupkę bez dłuższego komentarza, liczby i zachowanie mówią za siebie.

Ostatnie kilkanaście minut marszu przeszliśmy w ciszy, przy powiewających czarnych flagach, skłaniając się ku przemyśleniom, rozważając i wyciągając wnioski z ofiary, jaką ponieśli nasi przodkowie. Po dotarciu pod Pomnik Powstania Warszawskiego, wysłuchaliśmy okolicznościowych przemówień, delegacja działaczy warszawskiego ONR złożyła wieniec, a na koniec oficjalnej części marszu odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu państwowego. Po chwili przerwy i odpoczynku od upalnej tego dnia pogody, zgromadzeni wczytując się w „Powstańca” wysłuchali koncertu patriotycznego. Wystąpili czołowi raperzy patriotycznej sceny: Basti i Klipo, a także Karat.

Obchody upamiętniające 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zakończyły się przed godziną 20:00. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się organizacja tak wielu inicjatyw tego dnia, poprzez swoją obecność, szeroko pojęte wsparcie, pomoc finansową, a także zwykłe, ale jak ważne dobre słowo..

Do zobaczenia już wkrótce!

Galeria zdjęć:

IMG_0001

Wideo:

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij