Bydgoszcz: 78. Rocznica Pierwszej Publicznej Egzekucji podczas II WŚ

9-ego września, odbyły się obchody 78. Rocznicy Pierwszej Publicznej Egzekucji w Bydgoszczy, podczas II Wojny Światowej. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 18:00 w Kościele O. Jezuitów. Po Mszy św. nastąpił przemarsz w asyście Wojska Polskiego na Stary Rynek, gdzie swoje przemówienia wygłosili organizatorzy, a także była możliwość złożenia wieńców pod Pomnikiem Walki Męczeństwa, jako symbol upamiętniający zamordowanych.

W pierwszych dniach II Wojny Światowej, Bydgoszcz stała się szczególnym celem dla Niemców, miasto było niebywałym miejscem męczeństwa Polaków. Zaledwie, samego 9-ego września 1939r. zastrzelono 20 Bydgoszczan. To był jednak początek ofiar i represji, bowiem liczba osób zamordowanych w regionie Bydgoszczy sięgnęła ponad 10 tys. osób. W wyniku walk i egzekucji, łącznie podczas II WŚ poległo 36 tysięcy przedwojennej populacji, co stanowiło 27% mieszkańców tego regionu. Należy wskazać, że kaci Bydgoszczan w większości niesprawiedliwie uniknęli kary, doczekując starości w przeróżnych miejscach na całym globie.
Całe wydarzenie odbyło się w celu uczczenia pamięci po zbrodni nazistów na naszych Rodakach. Jako Obóz Narodowo-Radykalny Brygada Kujawsko-Pomorska wzięliśmy udział w inicjatywie, oddając przy tym cześć zamordowanym Polakom poprzez złożenie wieńca i zniczy, jako symbole pamięci. Ponadto, chcemy nadmienić, że bardzo cieszą nas inicjatywy o charakterze patriotycznym, których coraz więcej w naszym mieście.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!
Organizatorami wydarzenia byli:
Konfederacja „Pro Publico Bono”;
Kresowy Ruch Patriotyczny;
Stow. Dziedzictwo Bydgoszczy;
Stow. Pomocy Charytatywnej „Wschód”;
Tow. Inicjatyw Kulturalnych.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij