Warszawa: Relacja z uroczystości 75-lecia Narodowych Sił Zbrojnych

Uroczystości okrągłej, 75. rocznicy powołania Narodowych Sił Zbrojnych, ze względu na swój podniosły charakter z całą pewnością pozostaną w naszej pamięci na długo. Wyczekiwany tak wiele lat moment godnego upamiętnienia, w towarzystwie przedstawicieli władz państwowych, w asyście wojska, to z drugiej strony smutna refleksja, jak daleko Polsce jeszcze do prawdziwej wolności, realnego obalenia historycznej propagandy, którą zapoczątkowali w połowie ubiegłego wieku komuniści. Całe szczęście tej symbolicznej chwili, dożyli jeszcze nieliczni kombatanci, których uśmiech, duma i nieskazitelna wiara w wolną Polskę dodawała siły każdemu z obecnych przedstawicieli młodszych pokoleń.

Odbywające się 16 września 2017 r. w Warszawie obchody, rozpoczęła uroczysta Msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Oprócz kombatantów pojawiły się na niej delegacje Związku Żołnierzy NSZ wraz z pocztami sztandarowymi, liczne grupy patriotyczne z całego kraju oraz działacze organizacji narodowych w tym oczywiście Obozu Narodowo-Radykalnego. Warto wspomnieć o świetnym kazaniu ks. Janusza Stępniaka, przypominającym powstanie NSZ, walkę i ciężkie losy organizacji. Ks. Stępniak za pośrednictwem słów św. Jana Pawła II podkreślił także wyraźnie potrzebę walki współczesnych pokoleń o ład i zachowanie hierarchii podstawowych i naturalnych wartości w życiu człowieka i narodu, mimo napierających ze wszystkich stron zakusów liberalizmu i sekularyzmu.

Kolejnym punktem były uroczystości pod Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie odczytane zostały listy od przedstawicieli najwyższych władz państwowych, głos zabrali organizatorzy wydarzenia, a także 96-letni weteran NSZ, gen. Jan Podhorski. Odczytany został apel poległych przy oficjalnym udziale Wojska Polskiego oraz modlitwa NSZ. Na koniec tej części obchodów delegacje władz, m.in. poseł Małgorzata Gosiewska, przedstawiciele IPN z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem na czele i inne organizacje wśród, których znalazł się Obóz Narodowo-Radykalny, złożyły przy pomniku wieńce.

Po godzinie 14:30 rozpoczęła się zamknięta część obchodów w Centrum Konferencyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej. Kilkudziesięciu weteranów (m.in. ppor. Henryk Atemborski, kpt. Konstanty Kopf i kpt. Stanisław Turski) zostało odznaczonych medalami „Pro Patria” i „Obrońców Ojczyzny 1939-1945”. Wspomniany wcześniej gen. Podhorski otrzymał także honorowy ryngraf. Warto wyróżnić szczere i dosadne wystąpienia Karola Wołka, Jana Józefa Kasprzaka i prof. Szwagrzyka. Uroczystości zakończyła prelekcja Leszka Żebrowskiego, historyka zasłużonego, jak nikt inny w popularyzację i odkłamywanie zafałszowanej historii NSZ. Żebrowski przypomniał m.in. o udziale narodowców w Powstaniu Warszawskim, klarowaniu się idei, jaka szła w parze z walką przeciw obu okupantom oraz żołnierzach NSZ obcego pochodzenia.

Osoby pamiętające poprzednie rocznice powstania NSZ, trudności jakie napotykaliśmy, ataki ze strony mediów i polityków z całą pewnością mogą powiedzieć z dumą – było warto. Lata bezustannej walki o przywracania pamięci przyniosły owoce. Idea i spuścizna żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych przetrwała i doczekała się godnego upamiętnienia. Chwała Bogu jeszcze na oczach weteranów, którzy przelewali krew w latach 40. I 50. ubiegłego wieku za naszą wolność.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij