Czym jest Faszyzm? Wyniki ankiety społecznej!

Zaginanie definicji danych ideologii, tworzenie mitów o historii naszego narodu i całego świata oraz budowanie otoczki grozy wokół pewnych grup społecznych, organizacji, jednostek często są efektem mniej lub bardziej zmanipulowanego przekazywania faktów. Zwykle to zjawisko jest łączone z nachalną propagandą, której zadaniem jest manipulacja mas i nastawienie ich za lub przeciw danemu porządkowi rzeczy. Niestety trzeba jasno podkreślić, że większość współczesnych społeczeństw nie posiada należytej wiedzy, nie jest dostatecznie wykształcona, aby móc swobodnie zauważać, gdzie znajduje się ideologiczne kłamstwo. Dany stan wypadków nie jest niczym nowym. Od wieków ludzie są sterowani poprzez różnorodne środki przekazu, aby ich myślenie było jednokierunkowe, bezbarwne, czy wręcz martwe. Obecnie manipulacja dociera z o wiele większą falą, ponieważ jej narzędziem są bezwzględne media – a bardziej pseudo-media.
Na tą chwilę wśród lewicowych przekaźników medialnych, organizacji wolnościowych bardzo popularne stało się pojęcie faszyzmu, a także wszystkie slogany, w których to słowo jest zawarte. Używa się go, aby móc napiętnować wszelkie struktury, które nie zgadzają się z porządkiem demo-liberalnym. Aby stwierdzić, jaką wiedzę na temat tejże ideologii mają mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego, ONR Oddział Piotrków Trybunalski przeprowadził ankietę uliczną. Jej wyniki nie były dla działaczy zbyt wielkim zaskoczeniem. Prawie 2/3 ankietowanych nie potrafiła podać najprostszej definicji faszyzmu – choć na wcześniejsze pytania dotyczące jego symboli i zjawisk w naszym kraju lub mieście odpowiadała dość pewnie. Część osób uznawała, że faszyzm jest synonimem nazizmu i w niczym się te ideologie od siebie nie różnią. Podkreślano, że ,,faszyzm to prześladowanie homoseksualistów i innych mniejszości” lub ,,faszyzm to inaczej – Polska dla Polaków -”. Wśród ankietowanych znalazły się też osoby, które wymienioną ideologię utożsamiały tylko i wyłącznie z obecną władzą naszego państwa. Warto podkreślić, że nie padały w tej wymianie zdań żadne sensowne argumenty a rozmowa stała się jedynie bełkotem nawiedzonego opozycjonisty. Ogólnie rzecz ujmując większość osób, która wzięła udział w ankiecie, wolała zupełnie nie przedstawiać definicji faszyzmu. Najprawdopodobniej chciała w ten sposób uniknąć kompromitacji i ukazania swoich braków w podstawowej wiedzy historyczno-ideologicznej.
Jak widać temat, który piotrkowski oddział Obozu Narodowo-Radykalnego poruszył, jest niezwykle istotny w kształceniu rzeczywistości narodu polskiego. Jeżeli chcemy kogoś nazwać faszystą, należy najpierw dowiedzieć się, co tworzy definicję faszyzmu i czy jej elementy są zbieżne z postulatami, które krzewi w społeczeństwie dany człowiek. Bezpodstawne oskarżenia często są krzywdzące dla jednostek, grup czy całych narodów. ,,Kłamstwo powtarzane tysiąc staje się prawdą” – smutną prawdą, pozbawioną merytorycznych podstaw. Ciągłe, nielogiczne powielanie haseł ,,antyfaszystowskich” z czasem wytworzyło zwykłą modę a nie element walki z prawdziwym faszyzmem i terrorem, który się z nim wiąże.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij