Elbląg: Rocznica powstania Narodowych Sił Zbrojnych

20 września 1942 r. pierwszy komendant główny NSZ, płk Ignacy Oziewicz, wydał rozkaz nr 1/42. Zgodnie z treścią tego rozkazu obejmował on powyższą funkcję, tym samym stanowiąc początek istnienia Narodowych Sił Zbrojnych. Organizacji, która później stanie się jedną z najliczniejszych narodowych organizacji konspiracyjnych, walczących nie tylko z Niemcami, ale i wszelkimi bandami rabunkowymi, radzieckimi partyzantkami, wszelkimi formacjami komunistycznymi, w pełni rozumiejąc jak wielkie, zagrożenie czyha na polski naród ze wschodu.

Ogrom bohaterskich walk, wielkich postaci okresu wojennego, jak i powojennego, pełne oddanie idei narodowej, to wszystko sprawia, że nie tylko z polskiego obowiązku, ale i z wielką przyjemnością przyszło nam świętować już 78 rocznicę powstania NSZ.
Tradycją już jest, że środowiska narodowe, chcąc uczcić tę datę, zebrały się na uroczystościach w Elblągu. Tym razem spotkanie rozpoczęło się już o godz. 9.00 na jednym z miejskich boisk, gdzie chętne drużyny stanęły w piłkarskie szranki o puchar w Pierwszym Patriotycznym Turnieju Piłkarskim „Pamięci Żołnierzy NSZ”. Ku uciesze lokalnych patriotów, zwycięzcą została drużyna im. Sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. Sportowe zmagania zostały nagrodzone przez sponsorów, tj. delegaturę IPN w Opolu oraz firmę ProPatriae, za co jeszcze raz dziękujemy.

Po sportowej strawie, tej dla ciała, przyszła kolej na strawę dla duszy, dlatego też wszyscy uczestnicy obchodów udali się do Parafii p.w. Wszystkich Świętych, by uczestniczyć we Mszy św. Trydenckiej, odprawionej w intencji Żołnierzy NSZ.
Bezpośrednio po Mszy odbył się Marsz Pamięci Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, który zgromadził wiele środowisk patriotycznych. Na całej długości przemarszu słychać były okrzyki ku czci naszych Bohaterów. Przy Rondzie Żołnierzy Wyklętych delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze. Elementem uświetniającym ten uroczysty dzień był napis „NSZ” ułożony z białych i czerwonych zniczy.
Po dotarciu do sali konferencyjnej i zajęciu miejsc rozpoczęła się część oficjalna uroczystości.
Uczestnicy odśpiewali hymn państwowy, by następnie być świadkami wręczenia panu Andrzejowi Stryjewskiemu Medalu im. Romualda Rajsa „Burego”. Naszą uroczystość zaszczycili patrioci z całej Polski! Olsztyn, Opole, Bydgoszcz, Gdańsk, Łódź, Szczecin, Koszalin, Białystok, to tylko niektóre miasta, skąd pochodzili nasi szanowni goście, a nie możemy zapomnieć także o tych przybyłych aż zza granicy.

Pierwszym wykładem był wspólny wykład dr. Marka Szymaniaka i dr. hab. Karola Polejowskiego „NSZ w zbiorach Muzeum II Wojny Światowej”. Następnie swój debiut sceniczny miał nasz kolega ze Sztumu – Klehu, który został bardzo dobrze przyjęty przez uczestników uroczystości.
Po pierwszej przerwie swój wykład miał dr Marek Czarniawski, który przedstawił postać por. Jana Eljaszuka „Gromlika”. Następnie zaprezentowany został film ” Bitwa pod Bodakami”, nawiązujący tematycznie do wykładu dr. Marka Czarniawskiego.
W trzecim panelu Jarosław Kłosowski zaprezentował wykład „Endecy bielscy w walce o wolną Polskę w latach 1939-1946”. Podczas uroczystości premierę miała nasza nowa wystawa „Droga do NSZ”, będąca efektem półrocznej naszej pracy.

Na zakończenie uroczystości odbyła się część artystyczna w wykonaniu Andrzeja Kołakowskiego, a następnie Bastiego i Klipo.
Uroczystość po raz kolejny udowodniła, jak wielkie zainteresowanie ideą narodową jest wśród nas wszystkich. Cieszy tak duża liczba delegacji, tym bardziej w obecnych realiach higienicznych i epidemiologicznych. Każde spotkanie na naszym „narodowym szlaku” pokazuje miłość, braterstwo i oddanie Narodowi.
Serdeczne podziękowania jeszcze raz kierujemy ku Sponsorom, szanownym Prelegentom, organizacjom narodowym i katolickim, Obsłudze, Koleżankom i Kolegom przybyłym.
Do zobaczenia za rok!

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij