5-lecie Stowarzyszenia Elbląscy Patrioci

Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci powstało w czerwcu 2015 r.
Pierwszą naszą akcją był czerwcowy rajd rowerowy z Elbląga do Czernina koło Sztumu, by uczcić pamięć por. Zdzisława Badochy „Żelaznego” w 69 rocznicę jego śmierci.
Wówczas narodził się pomysł założenia stowarzyszenia i tworzenia własnych wydarzeń patriotycznych.
Po kilku mniejszych akcjach mających na celu przetarcie i zebranie doświadczenia, nadszedł czas próby, czyli organizacja elbląskiego marszu pamięci Żołnierzy Wyklętych (III 2016). Razem z Obozem Narodowo-Radykalnym oraz stowarzyszeniem „Wolność i Niepodległość”, zorganizowaliśmy swój pierwszy marsz, który zgromadził kilkuset patriotów z Elbląga.

Kolejne coroczne rocznicowe marsze (2017-2020) dodatkowo wzbogaciliśmy wykładami dotyczącymi tematyki Żołnierzy Wyklętych oraz konkursami historycznymi.
Następnym pomysłem było zorganizowanie akcji mających na celu uczczenie niezłomnych żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w rocznicę utworzenia tej wojskowej i patriotycznej organizacji (IX 2016).
Razem z Obozem Narodowo-Radykalnym zorganizowaliśmy wszystkie pięć edycji obchodów powstania Narodowych Sił Zbrojnych (IX 2016-2020), trzy ostatnie dodatkowo we współpracy ze Związkiem Żołnierzy NSZ OKRĘGU POMORSKIEGO.
Do chwili obecnej zorganizowaliśmy jeszcze dwa cykliczne wydarzenia-Sztafeta Pamięci Elbląg-Muzeum Stutthof, połączona ze sprzątaniem terenu obozu (4 edycje) oraz Rajd Pieszy Pamięci sierżanta Wiktora Stryjewskiego ” Cacko”(dwukrotnie w I 2020 i I 2021)

Naszymi gośćmi byli między innymi:
Tadeusz Płużański,
Leszek Żebrowski,
dr Tomasz Greniuch (3×),
Kajetan Rajski (3×),
Janusz Niemiec (syn mjr. Antoniego Żubryda),
Andrzej Stryjewski (syn sierżanta W. Stryjewskiego „Cacko”),
dr Marek Szymaniak z Muzeum II W Ś,
dr hab. Karol Polejowski z Muzeum II W Ś,
dr Marek Czarniawski,
Historyk Jarosław Kłosowski (5×)
reżyser Ewa Szakalicka
i inni.

Zaprezentowaliśmy dwie autorskie wystawy-„Wybitne postaci NSZ” oraz „Droga do NSZ” autorstwa Jarosława Kłosowskiego.
Każda z edycji rocznicowych NSZ oprócz części ogólnej poświęcona była innemu żołnierzowi NSZ, z prezentacją filmu dokumentalnego nawiązującego do dokonań głównego bohatera wykładów.
Stałym elementem rocznic NSZ są również koncerty patriotyczne.
Wystąpili w nich: BASTI I KLIPO (2016 i 2020),
Pozytywka (2017)
Sova (2018)
Klehu (2020)
Andrzej Kołakowski (2020)
Swoje wiersze patriotyczne zaprezentowała także Pani Barbara Lipińska-Postawa.

Warto wymienić filmy dokumentalne zaprezentowane podczas poprzednich edycji rocznic powstania NSZ:
-„List do syna” Elżbiety Bartólewskiej
-„Bitwa pod Rząbcem”
-„Lawina”
-„Kochankowie z lasu”
-„Bitwa pod Bodakami”
-„Podwójnie Wyklęty” Ewy Szakalickiej (oddzielny pokaz autorski- 9 III 2019).

Stałym elementem naszych rocznic NSZ są liczne stoiska patriotyczne z publikacjami patriotycznymi, związanymi tematycznie z bohaterami NSZ oraz okolicznościowymi pamiątkami.
Warto nadmienić, że członkowie naszego stowarzyszenia uczestniczyli też w wydarzeniach patriotycznych poza Elblągiem (chociażby wyjazdy na Mazury do miejscowości Gajrowskie, celem upamiętnienia bitwy III Brygady NZW dowodzonej przez kpt. Romualda Rajsa „Burego” z komunistycznymi oddziałami z lutego 1946 (II 2019 i II 2020).
Delegacje naszego stowarzyszenia były również obecne: w Warszawie na pogrzebie majora Zygmunta Szendzielorza „Łupaszki”- IV 2016 r.; w Gdańsku na pogrzebie Danuty Siedzikówny „Inka” i por. Feliksa Selmanowicza „Zagończyk”- VIII 2016 r.; w Lidzbarku Warmińskim na pogrzebie majora Lucjana Deniziaka- XI 2020 r.
W 2020 r. dodatkowo zorganizowaliśmy I Patriotyczny Turniej Piłkarski Pamięci Żołnierzy NSZ.
W listopadzie 2020 ruszyliśmy z akcją „Pomóżmy elbląskim bezdomnym” , która potrwa do końca marca bieżącego roku.
Zebraną żywność oraz zimowe ubrania przekazujemy bezdomnym nocującym w Domu dla Bezdomnych im. św. Brata Alberta.
Nasza współpraca z Brygadą Warmińsko-Mazurską ONR oraz Związkiem Żołnierzy NSZ -Okręg Pomorski, nabiera coraz większego tempa i szerokiego zasięgu, a organizowane akcje są doceniane nie tylko w Elblągu, ale również w całej Polsce.
Współpracujemy z Fundacją Kwartalnika „Wyklęci” (corocznie w miesiącu lutym jesteśmy zapraszani na jego uroczystą galę) oraz z wieloma innymi organizacjami patriotycznymi na Pomorzu, Kujawach, Warmii i Mazurach, między innymi:
Światowym Związkiem Żołnierzy AK Koło Pomorskie, czy Stowarzyszeniem Bydgoscy Patrioci.

Nasza siedziba mieści się przy ul. Łączności 3, gdzie we wtorki i piątki w godz.16.00-19.00 przyjmujemy dary dla bezdomnych.
Kontakt mailowy:elblascy.patrioci@o2.pl
Lub telefonicznie 791 901 934

Prezes Stowarzyszenia Elbląscy Patrioci
Jacek Gierwatowski

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij