ONR Toruń na spotkaniu z Januszem Niemcem

18 listopada w auli Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu ONR oddział Toruń wziął udział w spotkaniu z Januszem Niemcem, synem żołnierza wyklętego, majora Antoniego Żubryda. Janusz Niemiec był najmłodszym więźniem politycznym PRL-u.
Janusz Niemiec przedstawił historię życia swojego ojca oraz swoich dramatycznych przeżyć. Ojca nie znał prawie w ogóle, a matka dołączyła do ojca w oddziałach partyzanckich. Mały Janusz został pod opieką babci.

Chłopiec został aresztowany po raz pierwszy w wieku 4 lat. Wraz z nim została uwięziona jego babcia. Zamknięto ich w celi licząc na to, że jego ojciec – Antoni Żubryd – podda się. Tymczasem partyzant zaatakował inny komisariat i zagroził, że rozstrzela funkcjonariuszy, jeśli UB nie uwolni jego syna. Urząd się ugiął i zwolnił 4-letniego malca.

Po raz drugi Janusz zostaje aresztowany w 1946 r. w wieku 5 lat – został oskarżony o współpracę z bandą Żubryda. Osadzono go na bloku męskim w Rzeszowie, gdzie przebywał przez 6 miesięcy, z czego przez kilka tygodni bez możliwości opuszczania celi. Z więzienia nie pamiętam zbyt wiele, mówi Janusz Niemiec.

Po zamordowaniu jego rodziców został umieszczony w sierocińcu. Nie pozwolono, by wychowywała go babcia. Pewnego dnia jego ciotka Stefania Niemiec, siostra jego matki, wydostała go z sierocińca. – Nie wiem w jaki sposób ciotka mnie stamtąd wykradła – mówi Janusz Niemiec. – Dzięki temu najprawdopodobniej uchroniła mnie przed śmiercią – dodaje. Został adoptowany i zmieniono mu nazwisko na Niemiec. Opowiadał, że nazwisko Żubryd i historia rodzinna była tematem tabu. Wszystko po to, by – jak twierdzi – ochronić dziecko przed śmiercią, ponieważ UB rozpoczęło poszukiwania i wydało nakaz zlikwidowania Janusza.

Na spotkaniu Janusz Niemiec ze szczegółami opowiedział o kontaktach z oprawcą swoich rodziców. Podczas spotkania zaprezentowano także film dokumentalny o losach Janusza Niemca. Jego historia została opisana przez Kajetana Rajskiego w książce „Wilczęta”.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij