Bielsko-Biała: Konferencja prasowa dotycząca Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dzisiaj w sali NOT w Bielsku-Białej o godzinie 12:30 odbyła się konferencja organizatorów Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W naszym imieniu przemawiała koordynator oddziału Adrianna Gąsiorek, a także Łukasz Ochodek ze Stowarzyszenia Aktywnych Polaków, Bronisław Foltyn przedstawiciel partii KORWiN, Ireneusz Pająk, przedstawiciel Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Grupy Rekonstrukcyjnej Historycznej Beskidy oraz Stanisław Pięta, poseł RP. Oczywiście, jak co roku w organizację marszu zaangażowani są kibice BKS 'STAL’ Bielsko-Biała.

– Uważamy, że jako Narodowcy, czyli spadkobiercy idei, której bronili Żołnierze Wyklęci, jesteśmy zobowiązani do głoszenia prawdy o tych, którzy nigdy nie poddali się w walce o Wielką Polskę. Nie wolno nam zapomnieć o co walczyły Narodowe Siły Zbrojne. Chcemy oddać hołd naszym bohaterom, więc ONRu na marszu na pewno nie zabraknie – mówiła Adrianna Gąsiorek z Obozu Narodowo Radykalnego Bielsko-Biała.

– Jest nam niezmiernie miło, że nasze Stowarzyszenie Aktywnych Polaków, które reprezentuję, w tym roku jest współorganizatorem Marszu Żołnierzy Wyklętych. Pozwolę sobie przytoczyć słowa śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej za krew przelaną w obronie ojczyzny”. Myślę, że taka idea przyświeca każdej organizacji, która ten marsz współorganizuje – dodał Łukasz Ochodek ze Stowarzyszenia Aktywnych Polaków.

– Po raz pierwszy partia KORWiN weźmie udział w Marszu. Uważamy, że nasz udział jest naszym obowiązkiem. Chcemy aby ten Marsz był powszechny i jak najwięcej organizacji brało w nim udział, które identyfikują się z wartościami reprezentowanymi przez Żołnierzy Wyklętych – zaznaczył Bronisław Foltyn, partia KORWiN.

– Jak co roku nie zabraknie naszej grupy, która odpowie za odpowiednią oprawę historyczną, wystawienie oddziału partyzantów – zaprasza na Marsz Ireneusz Pająk, przedstawiciel Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Grupy Rekonstrukcyjnej Historycznej Beskidy.

– Jakkolwiek reprezentujemy różne środowiska polityczne to marsz nie ma charakteru politycznego. Możemy działać w różnych organizacjach, natomiast sprawa upamiętnienia uhonorowania żołnierzy nie jest sprawą polityczną. To sprawa historyczna, patriotyczna. Tradycja Żołnierzy Wyklętych będzie tą tradycją, na której będzie można budować niepodległą Polskę – zaznaczył poseł Stanisław Pięta, Wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu Pamięci i Tradycji Żołnierzy Wyklętych.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17:00 apelem poległych Narodowych Sił Zbrojnych i modlitwą na Placu Opatrzności Bożej. Następnie uczestnicy przemaszerują ulicami Bielska-Białej w stronę byłych katowni Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. Ks. Stojałowskiego i Krasińskiego. Ostatnim „przystankiem” na drodze marszu będzie kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej (obok dworca PKS, ul. Traugutta 13), gdzie o godz. 18:30 odbędzie się Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.

– Na placu Opatrzności Bożej od godziny 11:30-16:30.

Zaprezentowany został również plakat tegorocznego Marszu.

https://www.facebook.com/events/1749564271938957/

Dziękujemy bardzo wszystkim obecnym na konferencji i do zobaczenia na Marszu.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij