Piaseczno: Marsz Żołnierzy Wyklętych

28 lutego 2016 r. przejdzie do historii Piaseczna. Tego dnia odbył się I piaseczyński marsz Żołnierzy Wyklętych, mający na celu upamiętnić bohaterów powstania antykomunistycznego. Mimo starań PRL-owskich propagandystów, a także ich następców kreujących III RP, najwyższa ofiara jaką złożyli żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, czy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, nie odeszła w niebyt, a jest przedmiotem wydarzeń i obchodów w setkach polskich miast. Bohaterska postawa „Nila”, „Inki”, „Burego”, Pileckiego czy Kasznicy jest wciąż żywa i staje się wzorem dla młodzieży.

Obchody o godzinie 13:00 rozpoczął piknik zorganizowany przez grupę historyczno-edukacyjną „Szare Szeregi”. Wystawa broni, asortymentu partyzanckiego itp. cieszyły się wielkim zainteresowaniem mieszkańców Piaseczna, zwłaszcza wśród najmłodszego pokolenia. Zakupić można było patriotyczne gadżety, a także wesprzeć zbiórkę datków na organizację wydarzenia (zebrano 189,39 zł – dziękujemy!). Godzinę później rozpoczęła się część oficjalna uroczystości, na której początku koordynator Obozu Narodowo-Radykalnego Piaseczno, Tomasz Kalinowski przywitał zgromadzonych, a także przeczytał list od Prezydenta Andrzeja Dudy, który objął patronatem piaseczyński marsz. W dalszej kolejności głos zabrali zaproszeni goście: Marcin Gwardys – Stowarzyszenie Rodzin „Polska Pamięć i Tożsamość”, Zbigniew Mucha – działacz społeczny, radny Piaseczna, oraz dr Krzysztof Kawęcki – wybitny historyk i publicysta, wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej. Przed godziną 15:00 na ulicy Jana Pawła II uformowała się kolumna marszowa. Na jej czele znajdowała się delegacja działaczy ONR wraz z wieńcem i okolicznościowym banerem przygotowanym specjalnie na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Liczną delegację wystawiła grupa rekonstrukcji, harcerze i dzieci dumnie niosące wielometrową flagę narodową. Główna część marszu z licznymi flagami z falangą i biało-czerwonymi, sformowała się za samochodem, niosąc także banery ONR Ziemia Piaseczyńska, ONR Pruszków i ONR Stolica. Łącznie marsz liczył około 250 osób. W trakcie przemarszu pod cmentarz komunalny, wznoszono takie hasła jak: „Armio Wyklęta – Piaseczno o Was pamięta”, „Inka, Inka, patrzy z nieba – zachowała się jak trzeba”, „cześć i chwała bohaterom”. W trakcie mijania ronda im. Tadeusza Mazowieckiego zaintonowane również głośne „raz sierpem, raz młotem – w czerwoną hołotę” oraz „kłamstwa Michnika – wyrzuć do śmietnika”. Marsz zakończył się odmówieniem modlitwy Narodowych Sił Zbrojnych oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Na wspomnianym cmentarzu działacze ONR oraz harcerze złożyli wieńce i zapalili znicze na grobie zmarłego w Piasecznie w 1954 r. Włodzimierza Kozakiewicza, ps. „Barry”, żołnierza NSZ i pierwszego komendanta Pogotowia Akcji Specjalnej NZW, uczestnika Powstania Warszawskiego.

W imieniu piaseczyńskiego oddziału Obozu Narodowo-Radykalnego dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację, jak i obecnym na marszu. Widzimy się za rok w jeszcze większym gronie!

Galeria zdjęć: http://tiny.pl/g7m8k

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij