„Częstochowa Śladami Narodowych Sił Zbrojnych”

W czwartek(20.10) w Klubie Solidarności odbyło się spotkanie poświęcone tematyce NSZ oraz podziemia niepodległościowego w regionie częstochowskim. Tym wieczorem we współpracy z Stowarzyszeniem Solidarność i Niezawisłość rozpoczęliśmy program mający na celu promocji Narodowych Sił Zbrojnych jak i bohaterów naszego miasta podczas okupacji hitlerowskiej i stalinowskiej.
Podczas wieczoru zaprezentowaliśmy wywiad wideo z Wacławem Wydrychiewiczem, żołnierzem NSZ, przybliżając tym historię osoby, która podczas wojny była zaangażowana w działania konspiracyjnie w naszym mieście. W wywiadzie Pan Wydrychiewicz wspomina min. swoje lata dzieciństwa, Częstochowę lat 30, początki i działania w konspiracji oraz przetrzymywanie w UB-eckim więzieniu.
Kolejnym etapem spotkania było omówienie inicjatyw Pana Wacława po tzw. odzyskanej niepodległości przez Polskę. Czemu piszemy „tzw.”? Bo Pan Wydrychiewicz niestety musiał bardzo się namęczyć z naszym wspaniałym UM aby dokonać tych naprawdę drobnych rzeczy. Dzięki pracy kombatanta zostało upamiętnione miejsce „Tajnej Drukarni” Pań Plucińskich na ul. Jadwigi oraz „Skrzydło Pamięci” dedykowane osobom, które poświeciły swoje życie dla dobra Ojczyzny w regionie częstochowskim. Także omówiliśmy kwestie związaną z komendantem NSZ Stanisławem Nakoniecznikowem, który obchodził właśnie rocznicę śmierci(został zamordowany w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach 18.10.1944r.) oraz przedstawiliśmy inicjatywę upamiętnienia akcji napadu na Bank Emisyjny w Alejach NMP.
W drugiej części spotkania odbyła się projekcja filmu Kadry cz.II Jerzego Zalewskiego opowiadający o losach Brygady Świętokrzyskiej, sytuacji podziemia po 45r. oraz poruszona została kwestia związana z tzw. „Śląskim Katyniem”.
Nie zabrakło oczywiście pozytywnego śmiechu oraz wymiany kilku zdań z publicznością. Cieszy nas fakt, że dostaliśmy aprobatę od starszego pokolenia na tego typu działania w naszym mieście. Podczas wieczoru można było napić się herbatki oraz skosztować kanapeczek przygotowanych dla gości.
Po zrobieniu tego pierwszego kroku w stronę przywracania należnego miejsca patriotom, którzy walczyli w Częstochowie, nie oglądamy się za siebie i idziemy dalej w tej kwestii. Niebawem pojawi się prezentowany wywiad wideo w internecie o czym będziemy informować. Z pewnością opracujemy dla Państwa bibliografię bohatera wieczoru oraz już planujemy kolejne spotkanie na które zaprosimy specjalnego gościa. Jeśli ktoś z czytelników jest zainteresowany współpracą, pomocą przy działaniach związanych z NSZ prosimy o kontakt mailem.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij