Paczka dla Kombatanta w Inowrocławiu!

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, działacze ONR Oddział Inowrocław postanowili wziąć udział w inicjatywie „Paczka dla Kombatanta” i udali się do Pana Wacława Szewielińskiego, Kpt. 5 Wileńskiej Brygady Śmierci, celem przekazania prezentu w postaci paczki z najpotrzebniejszymi produktami.
Pan Wacław urodził się 1.12.1920 r. na Wileńszczyźnie. W 1942 r. złożył przysięgę żołnierską. Pierwsze doświadczenia wojskowe zdobywał w oddziale leśnym porucznika Antoniego Burzyńskiego ˝Kmicica˝. Brał udział w licznych akcjach bojowych skierowanych przeciwko nazistowskiemu okupantowi. W oddziale Armii Krajowej rotmistrza Zygmunta Szendzielarza ˝Łupaszki˝ pełnił funkcję łącznika-wywiadowcy.
Po wyzwoleniu, służąc w WP zdezerterował. Podejrzany przez PUBP Inowrocław o utrzymywanie kontaktów z członkami AK mjr „Łupaszki” oraz udzielanie im pomocy, został tymczasowo aresztowany i osadzony w więzieniu karno-śledczym w Inowrocławiu. Występował pod pseud. „Zawisza”. Jako były żołnierz Armii Krajowej nie uniknął represji w okresie komunistycznym. Był wielokrotnie aresztowany, niesprawiedliwie posądzany o różne przewinienia. Blokowano mu możliwość jakiegokolwiek awansu, zmuszano do zmian miejsca pracy.
W wolnej Polsce, Wacław Szewieliński został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, awansował do stopnia kapitana Wojska Polskiego, został wyróżniony medalem „Pro memoria”.
18.12.2016r., spakowano paczkę i w godzinach popołudniowych została zawieziona do miejsca zamieszkania Pana Wacława. Podczas wizyty panowała przyjazna atmosfera, odbyła się również krótka rozmowa. Dla działaczy ONR Inowrocław wielkim zaszczytem było poznanie tak wspaniałego człowieka, jakim jest Pan Wacław oraz możliwość wsparcia człowieka, który tak bardzo zasłużył się naszemu krajowi, broniąc polskości oraz kultywując pamięć historyczną.
Wszystkich zachęcamy również do wspierania przeróżnych inicjatyw o wyższym celu, które mają na celu pomoc materialną dla Kombatantów, mieszkających na Kresach, czy też w Polsce, a także Polakom. Warto jest dołożyć swoją cegiełkę, pomagać i sprawiać komuś radość niewielkim gestem.
Czołem Wielkiej Polsce!

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij