Bielsko-Biała: Rocznica – defilady żołnierzy NSZ pod dowództwem Henryka Flame w Wiśle

„Dzisiaj pojedziemy zająć Wisłę. Musimy to zrobić z pewnych względów. Pamiętajcie, musi panować duża dyscyplina i ostrożność. W Wiśle kwateruje Wojsko Polskie i Sowieci. Oddziały wejdą do Wisły, grupa „Sztubaka” osłania całość akcji. I dodał: Zamanifestujemy naszą wolę służenia Ojczyźnie w dniu Święta Królowej Polski!”.
71 lat temu, dokładnie 3 maja 1946 roku żołnierze ze Zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych, pod dowództwem Henryka Flame nazywanego Królem Podbeskidzia przemaszerowali w defiladzie przez Wisłę. Właśnie z tej okazji uczestniczyliśmy dzisiaj w uroczystościach mających na celu upamiętnienie tego radosnego wydarzenia.

O godzinie 10:00 wszyscy zgromadzeni uczestniczyli we Mszy Świętej, po której udaliśmy się na cmentarz obok kościoła, gdzie został przybliżony wszystkim krótki życiorys Henryka Flame oraz odczytane oficjalne oświadczenie awansowania „Bartka” z kapitana na majora przez szefa Ministerstwa Obrony Narodowej – Antoniego Macierewicza w lutym 2017 roku. Był obecny dyrektor generalny MON – Bogdan Ścibut.

Następnie przemaszerowaliśmy pod Pomnik „Poległym i Walczącym o Polskość i Wolność Ojczyzny” wykrzykując hasła i śpiewając pieśni patriotyczne jednocześnie przyciągając uwagę przechodniów.

Na tym zakończyliśmy nasze uczestnictwo w wydarzeniu.

Do zobaczenia za rok.

Cześć i Chwała Bohaterom !!!

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij