Oddział Bielsko-Biała: Spotkanie z Kajetanem Rajskim

Uczestniczyliśmy w spotkaniu z Kajetanem Rajskim, autorem wielu książek, m.in. dwutomowej publikacji „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych” czy „Zasłuchani w ciszę”, redaktorem naczelnym kwartalnika „WYKLĘCI”.

Prelegent posiada także odznaczenie Brązowym Krzyżem Zasługi otrzymanym od Prezydenta RP Andrzeja Dudę za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania historii Polski. Przed spotkaniem istniała możliwość zakupienia interesujących publikacji o tematyce historycznej i patriotycznej.

Kajetan Rajski przedstawił pokrótce ogólny zarys historii Żołnierzy Wyklętych. W szczególności skupił się na postaciach uważanych za „kontrowersyjne” przez osoby o lewacko-liberalnych poglądach m.in Danucie Siedzikównej ps.„Inka”, Zygmuncie Szendzielarzu ps.„Łupaszko”, Józefie Kurasiowi ps. „Ogień”oraz Auguście Fieldorfie ps.„Nil”. Przybliżył słuchaczom również krótką historię 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.

Wielokrotnie podkreślał jak ważna jest nauka w szkołach o polskich bohaterach i jak z dużym sprzeciwem starej kadry nauczycielskiej się ona spotyka. Powtarzał również, że wśród uczniów wzrasta co raz bardziej zainteresowanie osobami Żołnierzy Wyklętych co może tylko cieszyć i dobrze rokować na przyszłość.

Wspomniał także, jak bardzo ważne są prowadzone na Łączce ekshumacje. Musimy robić co w naszej mocy, by obrońcy polskości nie pozostali bezimienni. Zasłużyli na godny pochówek, a przede wszystkim na naszą pamięć.

Warto zapamiętać, że „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij