Brygada Dolnośląska: Obchody 17 IX

Data 17 września to dla nas Polaków mająca szczególny wyraz data. Tego dnia mamy dwie, ściśle ze sobą związane obchody. Pierwsze to obchody rocznicowe upamiętniające napaść Związku Sowieckiego na Polskę. Drugie to Dzień Sybiraka, ustanowiony jako symbol pamięci wszystkich Polaków siłą wywiezionych na nieludzką ziemię – Syberię.

Jako Brygada Dolnośląska ONR wzięliśmy udział w uroczystościach Dnia Sybiraka w Legnicy i Lubinie. W Legnicy o 12.00 była sprawowana Msza Święta w intencji Sybiraków, o spokój duszy dla zmarłych, a dla żyjących o Boże błogosławieństwo. Po Mszy Świętej przemaszerowaliśmy wraz z biorącymi udział zesłańcami Sybiru, przedstawicielami środowisk patriotycznych i kibicowskich. Następnie złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem poświęconym pamięci Sybiraków.

W Lubinie uroczystości odbyły się o 19.00 na cmentarzu, gdzie stoi krzyż i kamienna tablica dedykowana zesłańcom. W trakcie trwania obchodów dzieci z lubińskiej szkoły recytowały wiersze Sybiraka-poety, zaśpiewały także hymn Sybiraków. Razem z przedstawicielami władz samorządowych, środowisk patriotycznych złożyliśmy kwiaty i znicze pod pomnikiem.

We Wrocławiu w związku z rocznicą sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem katyńskim. To szczególne miejsce na terenie Wrocławia przypomina o pomordowanych oficerach w 1940 roku oraz symbolicznie upamiętnia żołnierzy walczących w kampanii wrześniowej na froncie wschodnim, Polaków wywiezionych do sowieckich łagrów i ofiary zbrodni komunistycznych. O godzinie 18.00 wzięliśmy udział we Mszy Świętej w kościele garnizonowym pw. św. Elżbiety.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij