Oświęcim: Uczczenie pamięci Jana Mosdorfa

Brygada Górnośląska i Brygada Małopolska:

Cztery dni temu obchodziliśmy rocznicę śmierci jednego z sygnatariuszy historycznej Deklaracji Obozu Narodowo-Radykalnego – Jana Mosdorfa. Z tego powodu wspólnie udaliśmy się do Auschwitz-Birkenau, gdzie został rozstrzelany.

W ciszy przemaszerowaliśmy pod ścianę straceń, złożyliśmy pod nią kwiaty oraz zapaliliśmy znicze. Po odmówieniu modlitwy udaliśmy się w stronę wyjścia. Następnie odbyło się wspólne spotkanie obu Brygad, na którym zastępca koordynatora Brygady Górnośląskiej wygłosił płomienne przemówienie, udowadniając, że Jan Mosdorf nazywany przez swoich ówczesnych kolegów „zdrajcą i tchórzem” za uniknięcie osadzenia w Berezie Kartuskiej. Był „tchórzem” który, mimo że musiał się ukrywać nie porzucił działalności na rzecz narodu oraz, oraz „zdrajcą”, który pozostał wierny do końca, a swoją życiową drogę zakończył w niemieckim obozie zagłady.

Jako kolejny głos zabrał kolega z Brygady Małopolskiej, w przybliżeniu opowiedział o istocie idei, jaką zawiera książka autorstwa Mosdorfa „Wczoraj i jutro”. „Dla jednych jesteśmy reakcjonistami, konserwatystami, klerykałami i fanatykami dla innych jesteśmy radykałami, ateuszami, oportunistami. Dla nas te podziały nie istnieją. Jesteśmy konserwatystami prawda, bo uważamy za rzecz konieczną i zdrową pielęgnowanie tradycji, kultury, życia rodzinnego i łączności z polską przeszłością. Ale jesteśmy też postępowcami, bo idziemy śmiało naprzód, bez przesądów odrzucając wszystko, co jest szkodliwe dla narodu.”

Pamiętamy !!!

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij