Z wizytą u Kapitana KPW

Pan kapitan Leszek Maciaszek ostatni żyjący członek Konspiracyjnego Przysposobienia Wojskowego,dowódca 4 plutonu.

W te jesienne dni do tego wspaniałego kombatanta wybrała się delegacja ONR Pabianice. Chętnych do tej wizyty było wielu, ale biorąc pod uwagę wiek Pana Kapitana i stan zdrowia w delegacji poszli koordynator Brygady Łódzkiej ONR i koordynator oddziału Pabianice.
Czas szybko mijał w wspaniałej atmosferze, pan Kapitan wraz z małżonką byli bardzo zadowoleni z odwiedzin. Przy filiżance kawy i słodkim poczęstunku mogliśmy usłyszeć historię walk Pana Kapitana i jego oddziału aż do momentu aresztowania, które było spowodowane zeznaniami zdrajcy, konfidenta z oddziału. Mogliśmy na własne uszy usłyszeć jakie metody przesłuchań stosowało UB. Aż łzy cisneły się do oczu słuchając tej historii.

Usłyszeliśmy też jaką walkę z urzędami stoczył Pan Maciaszek o renowację pomnika KPW na pabianickim cmentarzu. Gdy był odsyłany od posła do osła. Ale i z tej bitwy Pan Kapitan wyszedł zwycięsko. A my obiecaliśmy, że będziemy zawsze dbać o stan pomnika i słowa dotrzymamy.

Napewno wpadniemy z wizytą do Pana Leszka jeszcze nie raz. Pamiętajmy, że jesteśmy ostatnim pokoleniem które może tych historii posłuchać od bezpośrednich świadków tych wydarzeń. Korzystajmy z tego, odwiedzajmy bohaterów, pokazujmy im swoją wdzięczność. Dzięki nim mówimy po Polsku.

Zbliża się 1 listopada, więc apelujemy zajrzyjcie na groby bohaterów. Zapalcie znicz pod pomnikiem KPW i innych grobach żołnierzy, którzy walczyli dla Nas. Uczmy nasze dzieci szacunku dla tych ludzi i pamięci dla nich. Bo od tego jak wychowany młode pokolenia zależy nasza przyszłość!!!

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!!!!

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij