Leszno: w hołdzie ofiarom Stanu Wojennego

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku gen. Wojciech Jaruzelski wprowadził stan wojenny na terenie Polski Ludowej. Do godziny 6.00 rano ZOMO, SB, ORMO Ludowe Wojsko Polskie, milicja oraz szeregi innych organizacji podległych MSW i wojsku opanowały cały kraj.
13 grudnia do akcji przeciw działaczom opozycji i całemu ruchowi „Solidarności”, strona „władzy” wystawiła ponad 100 tys. uzbrojonych zawodowych żołnierzy i funkcjonariuszy. Na ulice polskich miast wyjechało 1750 czołgów oraz około 1400 pojazdów pancernych 10 tys. funkcjonariuszy bezpieki i milicji przeprowadziło akcję „Jodła”, czyli błyskawicznego aresztowania i osadzenia w ośrodkach odosobnienia działaczy opozycji (osób zagrażających bezpieczeństwu państwa). Uprzednio MSW przygotowało w tym celu 49 specjalnych aresztów. Władze zmobilizowały również wszystkich aktywistów ORMO, a nawet emerytowanych funkcjonariuszy SB oraz milicji.
Przeciw tej wielkiej sile, która nie była ograniczona w działaniach, stanęło społeczeństwo, które odrzucało represyjny system. Wprowadzono dla wszystkich cywilnych obywateli godzinę policyjną. Na liście osób zatrzymanych podczas trwania stanu wojennego znajduje się 421 osób z Wielkopolski, w tym: 73 z byłego woj. kaliskiego, 43 z konińskiego, 71 z leszczyńskiego, 49 z pilskiego i 186 z poznańskiego.
Obóz Narodowo-Radyklany Leszno razem z leszczyńskimi Wszechpolakami oddali hołd ofiarom stanu wojennego. Punktualnie o północy odpalano race i skandowano antykomunistyczne hasła.
Raz sierpem raz młotem w czerwoną hołotę !

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij