Katowice: Rocznica stanu wojennego

W 36. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego (13.12), działacze oddziału Katowice Brygady Górnośląskiej Obozu Narodowo — Radykalnego udali się pod Kopalnie Węgla Kamiennego Wujek, aby zapalić znicze oraz złożyć kwiaty.

16 grudnia 1981 doszło do masakry górników strajkujących przeciw ogłoszeniu stanu wojennego. Podczas pacyfikacji siłami milicji oraz wojska i w wyniku strzałów Plutonu Specjalnego ZOMO zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych. Była to największa tragedia stanu wojennego.

Dokładna liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć, nie jest znana. Nieznana pozostaje również liczba osób, które straciły w tym okresie zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa czy też podczas demonstracji ulicznych. 31 grudnia 1982 roku stan wojenny został oficjalnie zawieszony, a 22 lipca 1983 roku odwołany, przy zachowaniu jednak części represyjnego ustawodawstwa.

Pamięć o tamtych tragicznych w skutkach wydarzeniach jest bardzo ważna. Nie możemy zapominać o tym, co wtedy się stało, a także uczyć młode pokolenie historii, ona jest przecież matką życia.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij