Bydgoszcz: Uczczenie pamięci ofiar stanu wojennego

Dnia 13-ego grudnia, działacze Brygady Kujawsko-Pomorskiej uczestniczyli w uroczystych obchodach 36. rocznicy wprowadzeniu stanu wojennego, organizatorami wydarzenia byli: „Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w PRL „Przymierze””.
Celem wydarzenia było uczczenie pamięci ofiar stanu wojennego, który wprowadzony został w 1981 roku i potrwał aż do 1983 r. z inicjatywy Wojciecha Jaruzelskiego. Należy wskazać, iż Jaruzelski to przykład antypolaka, który nie tylko zacięcie służył ZSRR, ale przede wszystkim w imię zachowania swojego statusu generała (niesłusznie nadanego stopnia przez komunistów) i stołka, prosił o pomoc w stłumieniu opozycji reżimu komunistycznego władze ZSRR.
Obchody rozpoczęły się Mszą św. oraz odmówieniem różańca w intencji Ojczyzny w Kościele u Jezuitów p.w. św. Andrzeja Boboli. Następnie, obecni przemaszerowali na płytę starego rynku pod pomnik „Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej”. Odśpiewano tam patriotyczne pieśni, które są niejako symbolem opozycji wobec stanu wojennego, tj. „Rota”, „Nie chcemy komuny”, czy „Mury”.

Pod pomnikiem miały miejsce przemówienia m.in. organizatorów, a także złożenie wieńców, jako symbol pamięci o zamordowanych i represjonowanych w stanie wojennym. Na koniec, uczestnicy udali się na ul. Gdańska 10, gdzie zgromadzenie oficjalnie zostało rozwiązane.
Warto nadmienić, że do dnia dzisiejszego nie jest znana liczba ofiar z tamtego okresu, do których należy zaliczyć także osoby, które zmarły w wyniku niemożności wezwania pomocy tj. pogotowia. W tamtym okresie przykładami represji stosowanych wobec Polaków, było odcinanie linii telefonicznych, a także pozwolenia na opuszczanie miejsca zamieszkania, gdy udawano się poza obręb miasta.
Jesteśmy bardzo poruszeni obchodami, gdyż uczestnictwo w tym wydarzeniu wśród osób, które pamiętały tamte dni i doświadczały represji komunistycznych na własnej skórze było czymś wyjątkowym. Z pewnością za rok także weźmiemy udział w tym wydarzeniu.
13.12.1981 r. – PAMIĘTAMY!!!

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij