Gniezno: Marsz Zwycięstwa

16.02 miała miejsce 99 rocznica podpisania rozejmu w Trewirze. To właśnie głównie na jego mocy na późniejszej konferencji w Wersalu R. Dmowski oraz reszta polskiej delegacji mogli zatwierdzić powrót Wielkopolski do macierzy.
Dzień po kalendarzowej rocznicy odbyła się ósma już edycja Marszu Zwycięstwa organizowanego przez kiboli poznańskiego Lecha. Początkowo manifestacje odbywały się w Poznaniu, jednak pragnąc kultywować pamięć o bohaterach także na landach wydarzenie przeniesiono kilka lat temu do Kaźmierza, a następnie Gostynia, Ostrowa Wlkp. oraz właśnie Gniezna.
Jak co roku w czasie pochodu zatrzymywano się pod ważnymi dla powstańczych wydarzeń na terenie miasta. Jeden z organizatorów przybliżał tam demonstrantom co dokładnie wydarzyło się w tym miejscu oraz jacy lokalni bohaterowie byli wyjątkowo zasłużeni dla polskości Pyrlandii. Na sam koniec, zwyczajowo zaśpiewano hymn narodowy oraz odpalono kilkadziesiąt rac.
Tradycyjnie już w wydarzeniu wzięła udział kilkaset osobowa grupa kiboli Lecha oraz mniejszych wielkopolskich klubów, Brygada Wielkopolska ONR oraz mieszkańcy miasta gdzie odbywał się Marsz.
Wielkopolska dumna z Powstania!

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij