Bielsko-Biała: „Spotkanie z Wyklętym”

Nasz oddział uczestniczył w wydarzeniu „Spotkanie z Wyklętym” organizowanym przez Stowarzyszenie Aktywnych Polaków z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wszyscy zgromadzeni mogli usłyszeć bardzo interesujące historie oraz anegdoty z życia majora Jerzego Witkowskiego ps. „Pumy” żołnierza Narodowej Organizacji Wojskowej działającego na Rzeszowszczyźnie oddziału Józefa Zadzierskiego ps. „Wołyniak”.

Aktualnie ma 92 lata, urodził się pod Lublinem w 1926 roku. Jego ojciec był legionistą, a przed wybuchem II wojny światowej został przeniesiony do Łodzi. Obecnie major mieszka w Kozach, w skromnym mieszkaniu. Pomimo sędziwego wieku prezentuje on nienaganną postawę. Jako 16-latek działał już jako łącznik, jeździł do Lwowa, niedługo potem stał się pełnoprawnym żołnierzem Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej.

„Był rozkaz dowództwa naczelnego AK, że trzeba Żydom pomagać. Jak dziś słyszę, że nas się oskarża o zabijanie Żydów, to mnie nosi. To bzdura i wielka niesprawiedliwość” powtarzał kilkukrotnie pan Jerzy. Od wyroku śmierci uratowała go bohaterska postawa babci, podczas pokazowego procesu komunistyczne władze Polski Ludowej skazały go na 15 lat więzienia. Objęty amnestią, wyszedł po sześciu.

W przerwach wystąpienia pana Jerzego czas umilał nam dobrze zapowiadający się młody raper Dominik Gudowski ps. „Sova”. Do przesłuchania jego utworów serdecznie zachęcamy — na prawdę warto!

Mamy wielkie szczęście, żyjąc w czasach, których jeszcze możemy usłyszeć takie historie od ludzi, którzy to naprawdę przeżyli i chcą dzielić się z nami, często przykrymi i emocjonalnymi przeżyciami.
Dziękujemy!

Cześć i Chwała Bohaterom!!!

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij