Częstochowa: I Pielgrzymka Żołnierzy Niezłomnych na Jasną Górę

Dnia 11 marca odbyła się w Częstochowie I Pielgrzymka Żołnierzy Niezłomnych na Jasną Górę. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11 Mszą Świętą.

Mszy Św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej z udziałem kombatantów podziemia antykomunistycznego przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź. Wcześniej jednak wręczono pamiątkowe Ryngrafy oraz Dyplomy.

Po Mszy św. metropolita gdański odsłonił i poświęcił specjalną tablicę w Kaplicy Pamięci Narodu.
Widnieje na niej napis: „Żołnierzom Niezłomnym, którzy stanęli do walki o wolną Polskę przeciwko komunistycznemu zniewoleniu, poległym w walkach, zakatowanym podczas śledztw, zamordowanym w wyniku zbrodni sądowych, długoletnim więźniom i represjonowanym”.

Po poświęceniu oraz odsłonięciu uczestnicy udali się do Kaplicy Różańcowej na debatę p.t.”Żołnierze Niezłomni. Krok ku Niepodległej Polsce”.

Na uroczystości obecni byli m.in.: prof. Andrzej Waśko – przedstawiciel prezydenta RP Andrzeja Dudy, Jarosław Wieczorek – wojewoda śląski, Jadwiga Wiśniewska – poseł do Parlamentu Europejskiego, Renata Soczyńska – zastępca dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa, Magdalena Merta – doradca Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz współorganizatorzy uroczystości: Piotr Woźniak – prezes Zarządu PGNiG SA wraz z zarządem spółki
oraz Lidia Dudkiewicz – redaktor naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Pielgrzymkę zorganizowali: Fundacja PGNiG, IPN i tygodnik „Niedziela”.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij