Katowice: Wykład prof. Jerzego Roberta Nowaka „Stosunki polsko-żydowskie”

19 kwietnia 2018 roku w katowickiej siedzibie KNP odbył się wykład prof. Jerzego Roberta Nowaka, zatytułowany „stosunki polsko-żydowskie”. Wśród zaproszonych gości, wywodzących się ze środowisk narodowych, patriotycznych i wolnościowych, byli także nasi przedstawiciele – Brygady Górnośląskiej.

Profesor Nowak rozpoczął wykład w charakterystycznym dla siebie, bezpośrednim stylu od omówienia osób pochodzenia żydowskiego w obozach rządzących i partiach politycznych głównego nurtu, począwszy od czasów transformacji ustrojowej, nie stroniąc przy tym od nazwisk. Wskazywał przy tym przypadki nepotyzmu, interesy partyjne, czy związki przyczynowo-skutkowe, które z pozoru mogłyby wydawać się nielogiczne lub niezachodzące.

Kolejnym punktem prelekcji była obecna sytuacja międzynarodowa Polski w świetle tarć na linii Polska-Izrael-Waszyngton, spowodowana agresywną reakcją Izraela na wprowadzoną przez Rząd ustawę o IPN. Profesor poddał ostrej krytyce ustępliwość tak partii rządzącej, jak i prezydenta.

Interesująca okazała się dość obszerna dygresja na temat stosunków węgiersko-żydowskich i polityki Węgier. Zdaniem profesora wiele gotowych rozwiązań sprawdziłoby się na gruncie polskim, jednak nie ma komu ich przenieść ze względu na takie, a inne bieżące uwarunkowania polityczne w Polsce. Warto odnotować fakt, że pomimo sporej liczebności diaspora żydowska w Budapeszcie liczy się mocno ze zdaniem węgierskiego rządu, z powodu jego radykalnej postawy względem obrony dobrego imienia Węgier.

W przerwie między wykładem a częścią przeznaczoną na pytania i odpowiedzi można było zakupić książki, otrzymać autograf lub zrobić sobie zdjęcie z profesorem. Wśród pozycji książkowych znalazły się nie tylko liczne napisane przez profesora, ale i inne godne polecenia, na przykład wybór myśli o Narodzie kard. Stefana Wyszyńskiego „Aby Polska Polską była”.

Wieczór zakończył się zachętą do współdziałania środowisk patriotycznych, w którym to prof. Nowak chętnie widziałby swój udział.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij