Wisła: 72 rocznica Defilady oddziałów NSZ mjr. Henryka Flame – fotorelacja

Tak, jak pisaliśmy wcześniej – 2 maja odbył się pieszy rajd śladami oddziału „Bartka”. Uroczystości związane z 72 rocznicą Defilady we Wiśle miały miejsce 3 maja.

Jako Brygada Górnośląska przy wsparciu przedstawicieli Brygady Małopolskiej oraz Świętokrzyskiej byliśmy obecni zarówno na rajdzie, jak i na dzisiejszych wydarzeniach.

Rozpoczęliśmy Mszą Świętą poświęconą bohaterom NSZ w towarzystwie kombatantów, działaczy Narodowych Sił Zbrojnych, grup rekonstrukcji historycznej, innych organizacji patriotycznych oraz mieszkańców Wisły.

Następnie przeszliśmy, formując szyk w stronę rynku, na którym odbyły się przemówienia, Apel Poległych, a także odśpiewany został Hymn Narodowy.

Cieszy nas, że wielu turystów, którzy spędzali majówkę właśnie we Wiśle, chętnie przyłączało się do wydarzenia i słuchało prelekcji dotyczących historycznych wydarzeń — żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych oddziału „Bartka” w 1946 roku zajęli Wisłę i w defiladzie przeszli ulicami miasta, aby pokazać władzom komunistycznym, że nie zamierzają się nigdy poddać.

3 Maja przypada 72 rocznica tych wydarzeń. Jako Obóz Narodowo-Radykalny od lat uczestniczymy w rocznicy wspomnianej defilady i wspieramy kombatantów oraz działaczy Narodowych Sił Zbrojnych. W końcu to właśnie nasza organizacja przed wojną była kuźnią dla wielu przyszłych bohaterów podziemia niepodległościowego. Naszym obowiązkiem jest o tym przypominać i to podkreślać. Postać Henryka Flame jest nam szczególnie bliska, o czym ONR Bielsko-Biała nigdy nie zapomina, uczestnicząc w wielu wydarzeniach poświęconych tej osobie.

Cześć i chwała Bohaterom!

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij